TBMM, 1 aylık aranın ardından mesaiye başlıyor

TBMM, 1 aylık aranın ardından mesaiye başlıyor
TBMM, 1 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına önemli konuları ele alacağı yoğun gündemle yeniden başlayacak. TBMM Genel Kurulu'nun yeni yıldaki ilk işi 'Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni yasalaştırmak olacak.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 2021'in ilk toplantısını 26 Ocak Salı günü  gerçekleştirecek.

Genel Kurulda, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak.

Teklifle, Ar-Ge insan kaynağı kapasitesinin artırılması, teknoloji ve yenilikçi şirketlerin ortaya çıkması, üniversite ve sanayi iş birliğinin  geliştirilmesi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Meclis'te, bu hafta birçok uluslararası anlaşmanın uygun bulunmasına  ilişkin kanun teklifi ile 2019 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu Raporu'nu da ele  alınacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali  karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin  uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin, bu hafta Meclis Başkanlığına  sunulması bekleniyor.

HAYVAN HAKLARINI İÇEREN TEKLİF MASAYA YATIRILACAK

Bu arada Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanacak hukuk  ve ekonomi reformu üzerindeki çalışmaların tamamlanarak, düzenlemenin yakın  zamanda Meclis'e sevk edilmesi öngörülüyor. Kamuoyunun yakından takip ettiği  düzenleme konusunda özellikle Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile  ilgili milletvekillerinin yoğun çalışma yürüttüğü biliniyor.

Meclis'in, yeni yılda önemli sosyal yaraya da çözüm üretmesi  bekleniyor. Bu kapsamda hayvan haklarının korunmasını içeren kanun teklifinin,  Meclis gündemine gelmesi planlanıyor.

GRUP TOPLANTILARI BAŞLIYOR

TBMM'de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da  yeniden başlayacak. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ocak Çarşamba günü yeni yılın ilk AKP TBMM Grup Toplantısı'nda,  partililere hitap edecek.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş