TBMM Genel Kurul'da 'deprem' konuşuldu

TBMM Genel Kurul'da 'deprem' konuşuldu
TBMM Genel Kurulu'nda, söz alan milletvekillerinin ana gündemi 41 kişinin ölümüne neden olan Elazığ depremi oldu. Milletvekilleri, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğuna dikkati çekerek, gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Mithat Sancar Başkanlığı'nda toplandı. Genel Kurulda yerlerinden söz alan milletvekillerinin ana gündemi 41 kişinin öldüğü Elazığ depremi oldu.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, depremin ardında devletin en üst makamlarından vatandaşlara kadar herkesin büyük bir gayret sarf ettiğini kaydetti. Zengin, "Şu ana kadar devletimiz, bakanlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız olaydan hemen sonra olay yerine intikal ettiler. Fakat orada çalışan kardeşlerimizde gördüğüm şey, sadece bir görev bilinci değil, onun ötesine geçerek bence insan olmanın ortaya koyduğu en değerli hasletleri ortaya koyarak canı gönülden büyük bir gayret sarf ettiler. Her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Bir kez daha ölenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum" dedi.

'TÜRKİYE TEDBİR ALMAK DURUMDA'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, depremde sadece Elâzığ ve Malatya değil, tüm Türkiye'nin sarsıldığına dikkati çekerek, "Türkiye'ye geçmiş olsun diyoruz. 'Bu son olsun inşallah' demek istiyorum ama depremlerin son olmasını temenni etmek bile akla ve mantığa aykırı. O hâlde Türkiye tedbir almak durumunda. Hükûmetin, kentsel dönüşüm noktasında, güçlendirme noktasında, kurtarma noktasında alması gereken çok ciddi tedbirler var" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise, Elâzığ depreminin İstanbul'da beklenen büyük Marmara depremi öncesinde  bir uyarı olduğunu dile getirdi. Türkkan, "Depreme ne kadar hazırız?' Bu sorunun cevabını verebiliyor muyuz veya ne kadar verebiliyoruz? Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu ve depremin ülkemiz için her an tehdit olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız" ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, "Depremle yaşamaya her an hazır olmak zorundayız. Bu gerçeği kabul etmekten, buna uygun gelecek planlaması yapmaktan başka seçenek yoktur; aksi hâlde, olası depremlerde can ve mal kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Gün, bir ve beraber olma günüdür. Gün, devletin milletten ayrı olmadığını görme ve gösterme günüdür. Gün, akıl ve sağduyuyla yaralarımızı sarma günüdür" diye konuştu.
 

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş