Teğmen neden Amirali vurmak ister?

A+A-
Altemur KILIÇ

Malûm medya, birkaç gündür ortaklaşa paslaşarak, Orgeneralleri, generalleri, şimdilik, bir kenara koydu, “Teğmenler olayına- Teğmenler çetesine” odaklandı.
Son “haberlerine” göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Donanma Komutanı Oramiral Uğur Yiğit’e yönelik suikast planlarını hazırladıkları iddia edilen 2 Albay da,  Ergenekon savcıları tarafından ifade vermeye çağrılmış... Teğmenler Burak Düzelen ve Barbaros Mercan ve diğerleri, Poyrazköy cephaneliği ve fuhuş çetesi soruşturması kapsamında sorgulanıyormuş... ‘Suikast planı’ yaptırdığı iddia edilen Deniz Kurmay Albay T. D. daha önce de  “Demokrasiye Müdahale Planının” kâğıt parçasının altında, güya, imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ile birlikte gündeme gelmiş miş! Planın arkasında ise MİT raporunda Karargâh Evleri yöneticisi olduğu belirtilen “Amiral R.” varmış. Bu konuda, tahkikat-sorgulamalar, ucu nerelere kadar çıkartılacağı, nelere bağlanacağı bilinmeden, devam ediyor! Sıra havacı teğmenlere de gelebilir!
Ben, hem tahkikatın selameti, hem de yasalar gereği bu konuda yorum yapamayacağım, hüküm vermeyeceğim. Ama “ötekiler” kirli emelleri için, savcılardan sızdırdıkları ayrıntıları ortaklaşa servis edecekler ve haber kirliliği oluşturacaklardır.


Asıl soru
Bu yeni  “Ergenekon 2- Teğmenler çetesi”  haberlerini duyduğumda, ilk aklıma gelen soru şu oldu: “Bu, okullarında çok başarılı oldukları bilinen, bu genç deniz subayları mesleklerinin ilk kademelerinde neden, nasıl fuhuş ve uyuşturucu gibi kirli işlere bulaşmışlar, Amirallerini öldürmek için çete kurmuş olsunlar. Gerçekten akılları zorlayan bir soru! Gerçekten öyleyse, çok acı ve vahim... Demek kirli ortam virüsü, kene gibi, TSK’ya da bulaşmış!
Aynı soruyu, Mehmet Altan da soruyor. Evet “neden”? Diplomasını yeni almış bir teğmen, oramiralleri niye vurmak ister ki?
 Altan “Rivayet muhtelif” diyor. Tabii,  Altan’ın rivayetleri muhtelif ve fesatlık üzerine ahkâm çıkarıyor...
Altan yazıyor; Suikast planının arkasında yer aldığı ileri sürülen Amiral R’nin, kendisine ait olduğu öne sürülen ve internete düşen ses kaydında, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç’ın atadığı yeni görevinden rahatsızlığını, ifade etmiş “Meslek onuruyla kimseyi oynatmam. Pırlantayı alıp yere attı herifler ya! Bunu kabul edemem” demiş miş!..
Gene o ses kayıtları! Ve gene kuyularda deniz kıyılarında “tesadüfen” bulunan veya “gizli tanıklar” tarafından ihbar edilen silah ve mühimmat! Sorarım, bu mühimmat, silahlar, vb,  neden denize atılır? Sonra “tesadüfen veya ihbar üzerine bulunmaları” için mi? Makul bir izahı yok ama maksat zihinleri karıştırmak,  havayı bulandırmak!


2. Cumhuriyet ve Teğmenler
Altan, havayı, haberleri kirletmeye devam ediyor: “Ama gene de tüm bunlar bana bir teğmenin bir amirali neden vurmak istediğini açıklamıyor.” diyor, altında başka fesatlar arıyor!
2. Cumhuriyeti kurmak için yırtınan Altan der ki; “Bir ülkenin ithalattaki performansı, ihracatta görülmüyor ise bu kaotik bir görüntüye ya da teğmenlerin amirallere suikast düzenlemesine neden olabilir mi?” Hoppala beri gele; yani Teğmenler ülkenin ticareti -  ekonomisi bozuk olduğu için çete kurmuşlar amirallerine suikast düzenlemişler!
Altanların yeni Cumhuriyeti kurulsa ne teğmen ne general ne de TSK kalacak! 
Dedim ya, tahkikatın sonunu bekleyeceğim; her sorumlu yazarın yapması gerektiği gibi!
Fakat hemen şunu da söyleyeyim: Bu olay bir fesat balonu ise, bu balonu, sivil savcıların ellerine bırakmadan, biran evvel, patlatmak Genelkurmaya düşer!.. Tabii, olay gerçekse suçluları teşhir edip, işi, sivil yargıya bırakmadan, cezalandırmak da!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları