Tehlikeli oyunlar

A+A-
Altemur KILIÇ

Yakın tarihimizdeki olaylar göstermiştir ki ülkemizde iki kurumla oynamak, tekin değildir; yapanları çarpar! 
Şimdi AKP iktidarı medyada “yanaşma”  yapamadıklarını baskı altına almaya çalışıyor ama daha tehlikelisi Türk Ordusu üzerinde çok tehlikeli oyunlar oynuyor... Terörle mücadele bahane!
Bu “büyük oyun”un ilk perdesi YAŞ toplantısında, Erdoğan’ın muhteşem bir hükümdar edasıyla komutanları “yerlerine oturtmasıydı”... Oyun şimdi vodvile, komediye dönüştü. Genelkurmay  30 Ağustos Zafer Bayramı davetlerini iptal etti. Gerekçe; PKK saldırıları nedeniyle son haftalarda katlanması zor şiddete ulaşan can kayıpları ve süren askeri harekât.. Şehitler verilirken resepsiyon doğru olmazmış. Geçen yıl da aynı durum vardı.. Neden iptal edilmedi... Hayır; bu iptallerin ve mekan değişikliklerinin arkasında milletimizin, ordumuzun geleneklerini alt üst etmekten başka nedenler var... Bu yıl 30 Ağustos askeri geçit törenlerinin de iptal edilmediğine şükür... Ama bu gidişle buna da tasarruf bahanesiyle sıra gelecek. Zaten bir süredir liboşlar bu “askeri” geçit törenlerinden şikayetçiydiler!..
Fakat daha vahim olay, Erdoğan’ın açıkça alternatif bir ordu kurma operasyonu. Özel Harekatçılara Ordudan önde PKK eşkıyasıyla dağda mücadele yetkisi vermesi ve mücadelede komutanlığı ele alması... Özel Harekatçılar, büyük harcamalarla ağır silahlarla, teçhizatla donatılacak...

***


“Özel Harekatçıların”  becerilerinden, kahramanlıklarından şüphe yok... Terörle mücadelede çok yararlı olacakları muhakkak... Ama TSK’ya alternatif olarak değil, “polisler” olarak kentlerde mücadele etmeleri.
Fakat dedim ya, Erdoğan’ın asıl maksadı başka. Sultan İkinci Mahmut 1826’da Yeniçeri ocaklarını dağıtıp, yerine düzenli bir ordu kurmuştu... Adı; “Asakir-i Mansure-i Muhammediye” idi.
Şimdi insan, ister istemez düşünüyor; Erdoğan’ın şimdilik “alternatif” fakat sonra TSK “yerine” kurulacak askeri birliklerinin adı “Asakir-i Mansure-i Erdoğan” mı olacak... Şimdilik “Muhammediye” ama ileride o da olur... “Tabur imamları” hazır.. Hepsi İmam Hatip mezunu.
Murat Yetkin, Radikal gazetesindeki yazısında: “Türkiye’de siyasetin askeriyeye ilk iktidar ayarı vermesi değil anlayacağınız yaşanan... Ama bu defa farklı bir anlamı var. Çünkü dini değerleri önde tutan güçlü bir iktidarın emrindeki ordunun PKK ve Kürt meselesi üzerine atacağı adımlar, bundan önceki hükümetlerin atamamış olduklarına benzemeyecektir.”
Dediği gibi şimdi “Kemalist ideolojinin asker ve yargıdan tasfiyesi sürecindeyiz”, kritik bir eşikteyiz.
Bu “oyunun” ipleri, ABD’nin ‘Birinci Tezkere’ yüzünden Türk Ordusu’na karşı hıncına, çuval olayına dayanıyor.

***


Bu, iktidar ve Erdoğan için çok tehlikeli bir oyundur... 1960’da 27 Mayıs darbesinden önce kendi yaşadıklarımdan, duyduklarımdan hatırlatayım: Rahmetli Adnan Menderes, çoğu haksız tenkit ve hücumlardan bunalmış, bir taraftan basına baskılar yaptırıyor ve diğer taraftan da ordudan yükselen seslere karşı bir  “milis kuvvet” kurmayı tasavvur ediyordu. Orduya “Battal Gazi Ordusu” ve “Ben bu orduyu yedek subaylarla idare ederim”  dediğini ben de duydum, bütün ordu da. Zamanın Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun değerli bir askerdi. Terbiye ve nezaketi yüzünden ordu mensupları Erdelhun’u Menderes’in adamı diye mimlediler. Sonunda o da Yassıada’ya girdi. Acı ve ders alınması gereken tecrübeler bunlar...
Ama asıl kamu vicdanını ve ordu mensuplarını yaralayan durum, Türk Ordusu’nun adeta tüm komutanlarının şu sırada yakalanıp içeri atılmaları.
Hasan Pulur kardeşim, Silivri’deki duruşmalardan bir olayı nakletmiş: Hava orgeneral tutuklu Bilgin Balanlı konuşurken, hakim duruşma sırasındaki bir olaya müdahale edince orgeneral, “Sözümü niye kesiyorsunuz” demiş. Hakim Ömer Diken karşılık vermiş;  “Keserim, duruşmayı ben yönetiyorum, konuşurken sesinizi yükseltmeyin, vurgulu konuşmayın!” Orgeneral de  “Benim konuşmam böyle, herkesin duyması için böyle konuşuyorum” demiş.. 
Bu sesi herkes, ama herkes duymalı... Tarihten ibret, ders almalı. Tekrarı yoktur bu oyunun!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları