Temkin-tevekkül ve tenezzül

A+A-
Altemur KILIÇ

“Kadere razı olmak” belki kişiler için mubah olabilir, hatta “tevekkül” bir nevi meziyet de olabilir. Ama hem kişiler için, hem de millet için, bir “var olmak veya olmamak” söz konusu ise o zaman, Hamlet’in dediği gibi “müthiş bir kaderin oklarına tahammül edecek, kaderimize boyun mu eğeceğiz, yoksa savaşacak ve böylelikle kaderimizi yenecek miyiz?” İşte mesele bu!


Dünya dönüyor
Dünyada ve bölgemizde büyük değişikliklerin tam içindeyiz; dengeler değişiyor, ABD “Obama” “harikası” ile değişiyor. Burada bir soru: “Hakikaten değişecek mi?” Ve ABD’nin Irak-Ortadoğu siyaseti ne kadar, nasıl değişecek? Benim bildiğim büyük devletlerde milli siyaset ancak “milli çıkarlar” değiştiği oranda ve koşullara göre değişir, yoksa iktidar değişince değil!
Eski Başkan George W. Bush’un, Irak harekâtı ve sonrası, Amerika için -Amerika’nın çıkarları için diye yaptıkları taktik bir hata idi ve o hoyrat uygulamalar yanlıştı, ama ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarları ve projeleri, kolay değişmez. ABD ordusu Irak’tan muhakkak çekilecek, ama ABD Ortadoğu’dan, bölgeden kesinlikle çekilmeyecek! Bunun başlıca iki nedeni var: Petrol ve İran! Petrol konusunda sadık muhafızları Kürtlerden vazgeçemez... İran’ın nükleer tehdidine karşı, işleri kadere bırakamaz ve de İsrail’den vazgeçemez... Ve bütün bu durumda, Türkiye’den de vazgeçemez! Türkiye’ye, imkânlarına, üslerine, hatta bir yerde ordumuza ihtiyacı var... Her zamandan fazla ihtiyacı var!
Daha önce ABD-TC ilişkilerinin bozulması, çuval olayı vb, Bush’un ve yönetiminin hatası, bazı büyükelçilerin sözleri ve bazı ABD’li komutanların hoyratlıkları yüzündendi. Ama bunlar yüzeyseldi. Esas hep aynı!


Parmak parmak ballar
ABD şimdi, ayanı çıkarları için bölgede yeni mevziler, üsler arıyor. Irak’tan çekilirken münakale hatları aramaktan başlayarak! Tezkerenin yerine yeni tezkere-tezkereler bekliyor! İşte ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Ankara’ya öncelikli ziyaretinin ve yeni Başkan Barack Obama’nın da öncelikli ziyaretinin sebebi bunlar.
Hatta daha derinden, herhalde, onların kararıyla Barzani ve Talabani’nin “yumuşamalarının” sebebi de bu!
Bu arada Irak hükümeti ile Irak ordusunun eğitimi konusunda Genelkurmay’ımızla, Irak hükümeti mutabakata varmışlar. Yani, PKK’nın besleme yuvası peşmergeleri, Türk subayları eğitecek! Kulağa ne kadar hoş geliyor, ama ya mantığa! İnşallah olur da ama-sonunda, olacak şey mi?
Kısacası ağzımıza, parmak parmak ballar çalınıyor, ama gerçekler değişiyor mu?
Oyun içinde başka ne oyunlar var:   Ermenistan ve Kıbrıs konusunda! Kaderimiz ABD’nin piyonu -çıkar ve projeleri için geçiş hattı ve üssü olmak, “taşeronu” olmak mı?
Çok mu olumsuz ve kötümserim? Hayır, geçmişi bilen ve doğru okuyan bir kişi olarak “temkinliyim” ve Türk olarak da, kendi milli çıkarlarımızdan ve onurumuzdan “tenezzül” edilmesine karşıyım!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları