Terfilerden Erciyes’e

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

YAŞ kararları açıklandı. Kimileri AKP hükümetinin zaferinden bahsediyor. Yabancı gözlemciler TSK’nın Erdoğan’a teslimiyetinden falan dem vuruyor ama sislerin henüz dağılmadığını görüyoruz. Yerinden oynayan taşlar henüz oturmadığı için pilavın daha çok su kaldıracağı kanaatim sürüyor. Türk ordusunu tasfiye planıyla ilgili tarihi tespit ve belgelere ulaştım. Günümüz ile benzerlikleri üzerine yoğun çalışmalar içindeyim. Önümüzdeki günlerde bu sütunlardan okuyucularımızla paylaşacağım. Komuta kademesiyle değişikliklerle ilgili yorumları ise sislerin dağılımıyla beraber önümüzdeki haftaya bırakıyorum.
Kavurucu sıcaklarla beraber Ramazan rehaveti siyasetimizi de fena vurdu. Özellikle muhalefet partileri olan CHP ve MHP sadece reaksiyon göstermekle yetiniyor. AKP Anayasa Komisyonunu çoktan kurup Ömer Çelik’i başına getirerek harıl harıl çalışırken, ne CHP’de ne de MHP’de değiştirileceği peşinen kabullenilen anayasaya dair en ufak bir çalışma yok. Nelerin değişip nelerin ekleneceğine dair projeleri seçmenleriyle paylaşmasını dört gözle bekliyoruz. Aksi halde referandumda olduğu gibi sadece karşı çıkmakla sonuç alınamayacağı gibi muhalefetin daha fazla kan kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır. Zaten sorgulanmakta olan üst yönetimlerin fikir üretemeyişi kaosa yol açabilecektir. CHP ve MHP’nin TBMM’nin yeni başkanı Cemil Çiçek’in öncülüğünde yaptığı görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Yemin krizine rağmen Silivri’de tutuklu bulunan Engin Alan, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile ilgili bir gelişme yok. CHP ve MHP TBMM’nin açılmasını, Ekim ayındaki düzenlemeyi bekleyecek gibi görünüyor. Kendi milletvekillerine sahip çıkamayan, tahliyeleriyle ilgili ciddi çaba sarf etmeyen yönetimlerin acziyeti zaten sorgulanmakta olan güvenirliğin dibe vurması anlamını da taşıyacaktır.
Erciyes’te iftar
Her yıl olduğu gibi yarın da (Pazar günü) Erciyes’teyiz. Bu sene Ramazan’a rastlamasına rağmen kurultayı gerçekleştireceğiz. Türk milliyetçilerinin buluştuğu, ülkücülerin bir araya gelerek hemhal olduğu Erciyes Zafer Kurultayı merhum Alparslan Türkeş’in en önemli miraslarından biridir. Kurultayın senelerdir iptal edilmesi, dahası yasaklanmasının sebepleri üzerine yorum yaparak yeni tartışmalar açmaya niyetim yok. Kayseri’deki vefa abidesi gönüldaşlarımızın bir araya gelip Erciyes’i yaşatma gayretlerinin en büyük dayanağı şüphesiz Ozan Arif’tir. Kurultayın yasaklandığı günden bu yana her yıl aksatmadan Tekir Yaylası’na çıkıp Türkeş’i anmayı görev sayan Ozan Arif’i ülküdaşları yalnız bırakmıyor. Kendi adıma elimden geldiğince memleketimdeki bu etkinliği kaçırmamaya gayret ediyorum. İki yıl önce Erciyes’te değerli dava adamı Paşa Tanbay’ı kaybetmiştik. Paşa Tanbay o gün Türkeş’in mirasına sahip çıkmakta olan bir avuç ülkücüye heyecanlı bir konuşma yaptıktan sonra içinde biriktirdiği kahra yenilmişti. Gözlerimizin önünde kalp krizi geçirip yığılmıştı. Hayatını Türk milliyetçiliği ülküsüne adayan Paşa Tanbay’ı da anmış olacağız. 2 bin 300 metre yükseklikteki Tekir Yaylası’nda iftar sofrasının bereketi ve samimiyeti ile ısınacağız. Ozan Arif ile sohbet edeceğiz. Gelen de gelemeyen de sağ olsun.
Bu arada okuyucularımız Diyarbakır’da devam etmekte olan Albay Cemal Temizöz davasını soruyor. Uzun süredir çalıştığım kitabı merak ediyor. Cemal Albay PKK’nın şifresini yazıp bitirdi. Terör örgütüyle ilgili bu güne kadar bilinmeyenleri deşifre etti. Bayramdan hemen sonra piyasalarda olacak. Benim Diyarbakır, Cizre ve duruşmalarla ilgili notlarımı derlediğim kitap da bitmek üzere. Bayram sonrası kütüphanelerinizde yer açın. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları