Terör, göçler ve birlik olma zarureti...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Anavatan Türkiye'den gelen şehit haberleri biz Kıbrıs Türklerini kahretmektedir. Türkiye'de kardeşi-kardeşe düşürerek ülkeyi parçalamak üzere sömürgeci emperyalist güçler iş başındadır. Bulunduğumuz coğrafyada uzunca bir süredir yaşananların hedefinde Türkiye vardır. Sınırları değiştirerek kendi hazırladıkları haritalara göre Türkiye'yi bölme planı devrededir. Buna karşı Büyük Türk Milleti birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmalıdır. İç siyasi hesaplaşmalar her zaman yapılabilir. Ancak dış güçlerin ve onların maşalarının Türkiye'de yarattıkları terör ortamına karşı Türk Milleti tek vücut olarak gereken cevabı hemen verebilmelidir. Ülkede yaratılan kaos ortamından medet umanların hedefledikleri kursaklarında kalmalıdır. Şehitlerimiz üzerinden edebiyat yapanlar ve bunu siyasi amaçlarına alet yapanları lanetliyorum.  Sınırlarımızda ve sınırlarımız dışındaki tüm terör odaklarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri teyakkuzdadır ve düşman odakları tek tek ortadan kaldırılmaktadır. Allah askerimize güç versin ve onları korusun.

Dünya vahşete sessiz...

Türkiye'nin doğusu ve güneydoğusu yangın yerine dönmüştür. Kentlerimiz tehdit altındadır. Terörün nereden vuracağı belli değildir. Suriye'de, Irak'ta baş gösteren IŞİD ve içimizdeki PKK terörüne karşı gereken ne lazımsa yapılmalıdır.

Canlarını Suriye'deki terörün pençesinden kurtarabilenlerin bir kısmı Türkiye'ye sığınmıştır. Diğerleri ise Avrupa'ya ulaşmak için Akdeniz'in azgın dalgalarında yaşam mücadelesi vermektedir. Küçük çocuklar, anneler ve her yaştan terör mağduru siviller ölmektedir. Dünya bu vahşete ve insanlık dışı şartlarla boğuşmak zorunda kalan insanların dramına sahip çıkmakta isteksiz davranmaktadır. Avrupa sınırlarına dayanan insanlar, Hristiyan ülkelerin acımasızlığı karşısında çaresizdir. Bir sınırdan ötekine gidip gelmekte, aç susuz ve bitap düşmüş bir vaziyette sığınacak kapı aranmaktadır. BM, AB, İnsan Hakları Örgütleri ve diğer ilgili tarafların duyarsızlığı ibretliktir. Binlerce masum Müslüman terörün kurbanı olurken Batı niye sessizdir? Terörün kurbanları Müslüman, göçe zorlananlar Müslüman diye tepkisiz kalmak, insanlar arasında ayırımcılık yapmak ne kadar çağdaş, insani ve vicdani bir tutumdur? Adı ne olursa olsun terörün her türlüsü uluslararası camia tarafından lanetlenmeli ve bunlara karşı sağlam tedbirler alınmalıdır.

Kıbrıs terör izleri ile dolu

Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türklerine karşı besledikleri düşmanca tavrı bilmeyen yoktur; bu düşmanlığı kelimelerle anlatmak mümkün değildir. Yakın tarihimiz incelendiğinde Rum-Yunan ikilisinin Türk düşmanlığının birçok örneğini görebilirsiniz. Rum, Kıbrıs Türkünü yok etmek için bugüne kadar her yolu, her barbarlığı denemiştir. Kıbrıs Türkleri, Rum-Yunan ikilisinin birçok soykırım teşebbüsünden Türkiye'nin zamanında gerçekleştirdiği müdahalelerle kurtulabildi. Türkiye olmasa bugün Kıbrıs'ta, Kıbrıs Türkünün varlığından bahsetmek mümkün olmayacaktı. Kıbrıs adası Rum terör ve vahşetinin izleri ile doludur. Hemen hemen her yerde, EOKA'cı katillerin hunharca katlettikleri Türklerin mezarları vardır. Kefensiz yatan, mezarları henüz keşfedilmemiş yüzlerce kayıp vardır. Binlerce kardeşimiz İngiltere, Avustralya ve Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Varoluş mücadelemiz birlik, beraberlik ve dayanışma ile muzafferiyete kavuşmuş ve devletimiz KKTC kurulmuştur.

Türkiye'yi 80'li yıllardan beri tehdit eden terör lanetinin ne demek olduğunu çok yakından yaşamış biriyim. Kıbrıs'ta 1950'li, 60'lı ve 70'li yıllarda yaşanmış olan EOKA terörünün IŞİD'den, PKK'dan farkı yoktur.

Türkiye bölgemizde yaşanan terörden direkt olarak olumsuz yönde etkilenirken, terör kurbanı mazlumların kurtarıcısı olmuştur. Terörden kaçanlara doğru dürüst kucak açan tek ülke Türkiye'dir. 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye'ye sığınmıştır. Türkiye teröre karşı büyük sınav vermektedir. Tekrar etmekte fayda vardır; hiç kimse ve hiçbir makam terörü kendi siyasi hedefleri için kullanmamalıdır. Halkın beklentisi terörün kararlılıkla bitirilmesi, huzur ve barış ortamının yaratılmasıdır.

Tüm ayrışılan konular bir tarafa bırakılmalı ve herkesin ortak paydası olan Devlet, Vatan, Bayrak gibi kutsal değerlerimiz etrafında birlik olunmalıdır. Omuz omuza verip, dış güçlerin ve onların içimizdeki maşalarına karşı mücadele edilmelidir. Gün birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür; tıpkı Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları