Teröre karşı AB/AKP modeli

A+A-
Altemur KILIÇ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede  “İngiliz modelini”  önermiş... Hukukçuları inceliyorlarmış! Bu iktidar, daha önce dayatılan  “AB modelini”  kabul etti. “Terörle Mücadele Yasası”, “kuşa” benzetildi... İdam cezası kaldırıldı ve “O Hal” , bu “hale” dönüştürüldü. AB dayatmasıyla  “sivilleştirilmiş Milli Güvenlik Kurulu” da  “göstermelik” oldu! Bugün, asıl gereken, Türkiye’nin, özellikle Güneydoğu ve bölücülüğün “büyük tablosu” karşısında, çok kapsamlı “Türk usulü”  mücadele ve  “Türk modeli”  bir iktidar ve bir Başbakan!
Bugünkü iktidar terörle hakikaten mücadele edeceği yerde, adeta, orduyla mücadele ediyor ve ordunun yıpratılmasına, yandaş ve yalaka medyaya asılsız haberler sızdırarak çalışıyor.
Kendi zaaflarını TSK’ya ve komutanlarına yüklemek çabasında!  
Terör kırlarda ve kentlerde gemi azıya almış; iktidar, “gözaltı süresinin uzatılmasına” vb. terörün asıl yükünü ve ceremesini taşıyan askerlerin, diğer önemli taleplerini savsaklamaktan öte, adeta geri çeviriyor! Bunu, terörle mücadele zirvesinin yarınki devamında da göreceğiz!
AKP’nin kıymetli “hukukçuları”, sürenin uzatılmasına, AB “normları” gereğince karşı çıkıyor ve “İngiliz modelinde” uzatılmış olan süreyi, tevil ediyorlar!
Başka ülkelerden örnekler veriyorlar. Zaten, genelde, bu gibi önemli konularda, başka ülkeleri örnek göstermek âdeti, vardır. “O” hangi ülkelerde, Türkiye’nin şartları, PKK “şartları” var...
Ve hangi ülkede, İngiltere ve İspanya’da, bölücü örgütlerin kökleri, beslenme  “hortumları”  yabancıların elinde?
İspanya’da, “Büyük Bask” devleti veya İngiltere’de “Büyük İrlanda” planları mı var ve hangi ülke için, yabancılar tarafından, Türkiye üzerindeki gibi, ülkeyi bölme harita, plan ve projeleri var?
Eskiden, “biz, bize benzeriz”  derdik ve bu da aslında doğruydu, ama şimdi Türkiye’yi, kendi amaçlarına  “benzetmeye” çalışıyorlar!

İngiliz modeli
Başbakan “Terörle Mücadele” zirvesinden sonra açıkladı;  “O Hal”  istemiyor... Güya, Genelkurmay da istemezmiş! Laf! Askerler, belki o ad altında değil, ama taleplerinin anlamı “O hal” değilse de  “Bu Hal” ! Askerler herhalde şu sırada “sıkıyönetim” de istemezler, ama terör azarsa -ki azıyor- daha radikal tedbirler gerekecek!
Soru: Bütün gerçekler ortada iken, terörle mücadele hususunda, AKP-Tayyip modelinde ABD’nin, AB’nin ve şu sırada Talabani’nin, Barzani’nin içleri boş vaatlerine güvenmek akıl kârı mı?
Hatta Gül ve Erdoğan’ın aşiret ağası Barzani’nin huzuruna gitmeleri de düşünülüyor. O Barzani ki, bir zamanlar, muhatabı “Silopi Kaymakamı” idi, peşmergelerinin postallarını biz verirdik! Adam, nerden nereye, nasıl ve kimler tarafından getirildi? Sadece bu ayrı bir  “gaflet öyküsü!” Acaba, bugünkü hükûmet, tehlikenin bu boyutlarının farkında mı? Farkında ise umurlarında mı?
AKP iktidarı “Türk Modeli” mi, “AB modeli”  mi?.. Türklerin vatanı, Başbakan’ın deyimiyle, “Türkiyelilerin” ülkesi mi?
(Konuya yarın devam edeceğim)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları