Terörü cesaretlendirenler...

A+A-
Esfender KORKMAZ

Barış çağrısı adı altında 1128 Akademisyenin imzaladığı bildiriye daha   yakından bakarsak ve yabancı dildeki kopyalarını okursak, tamamıyla PKK yanlısı olarak yayınlanmış bir bildiri olduğunu görebiliriz.

Bildirinin ilk paragrafında, Türkiye Cumhuriyetinin ''yerleşim yerlerine'' ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırıldığı söylenirken, İngilizce metinde, ''Türk devletinin Kürt illerine saldırdığı'' söyleniyor.

Bildiriyi imzalayan bölgedeki Üniversite mensupları da var. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinde mi görev yapıyorlar, yoksa Kürt illeri üniversitelerinde mi?

Yine dördüncü paragrafta Türkçe metinde, ''Hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz'' denilirken, İngilizce metinde ''Kürt siyasi hareke '' deniliyor. Siyasi irade halkın iradesidir. Siyasi hareket PKK terörüdür. 

İmza atanlar Devleti ''ağır silahlar kullanıyor'' diye de suçluyorlar.

PKK'nın halka ve güvenlik güçlerine karşı makineli tüfek ve havan topu kullandığı bir teröre devlet aynı silahları mı kullanacaktı? Terörün hukuku mu var? Bildiride öne sürülen, hukuk ve uluslararası hukuk, teröre karşı devletin teslim olmasını mı öngörüyor?

Halkımız, imza atanların dediği şekliyle, Kürt illeri şeklinde bir ayırım yapmıyor. KONDA araştırma şirketinin yaptığı derlemeye göre, Kürt illeri dedikleri bölgedeki seçmenlerin yüzde 53.9'u Kürt etnik kimliğindedir. Ancak bunlara sorarsak, çoğunluğu Kürt illeri demiyor.  Bu durum seçim sonuçlarından çok net anlaşılıyor.

 2-233.jpg

Bu bildiriye imza atanlardan bir kısmı, daha önce 2008 yılında ''Ermeni soykırımı var. Ermenilerden özür dilensin'' diye de bir bildiri yayınlamışlardı. Aynı insanlar daha sonra, Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında başlatılan çözüm sürecinde akil insanlar grubuna alındı. Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği verildi. 

Yine, Başbakanlığı sırasında Erdoğan, Dersim olayları nedeni için CHP'yi suçluyordu. Dersim olayları da bugünkü gibi bir devletin, bir isyanı bastırmasıydı. Yalnızca CHP'yi vurmak için ve oy uğruna Dersim'i kullanmak gibi yanlışların etkileri bugünkü bildirilere de yansımaktadır. 

Daha önemlisi, bu tartışma terörü cesaretlendirir. Maalesef CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da akademisyenlerin düşüncelerinin tartışılabilir ve görüşülebilir olduğunu belirtmiştir. Daha da vahim olanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da Meclis'te düzenlediği basın toplantısında terör örgütü PKK'ya karşı yapılan operasyonların durmasını isteyen akademisyenlerin arkasında olduğunu açıklamıştı.

Dün Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi. Emniyet'in yakınlarında bulunan 2 katlı müstakil bir ev çöktü. Kadınlar, çocuklar ve bebekler öldü. Bu saldırıyı düzenleyen PKK'nın DEAŞ'tan ne farkı var? Bildiriye imza koyanlar Devletin katliam yaptığını öne sürerken, PKK'nın yaptığı bu katliamı görmüyorlar mı?

İmza atanlardan birisi, "Bildirinin tek taraflı, barışa hizmet etmeyen bir anlayış içerisinde olduğunu sonradan fark ettim. Yayımlanan bildiri dilinin de tek taraflı, dışlayıcı ve ötekileştirici olduğu anlaşılmıştır'' dedi ve imzasını çekti. Umarım Çınar ilçesinde PKK'nın yaptığı katliamdan sonra bildiriye imza atanların bir kısmının daha aklı başına gelir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları