Tezcan: Anayasa tartışılırsa bölünme ortaya çıkar

Tezcan: Anayasa tartışılırsa bölünme ortaya çıkar
Anayasa değişikliğine ilişkin referandum öncesinde AKP’ninve “Evet” platformlarının yürüttüğü kampanyalarda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürekli tartışma konusu yapılmasına CHP’den net yanıt geldi.

Fatih Erboz / Yeniçağ 

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP’nin özellikle içerik tartışması yapmak istemediğini belirterek, “Eğer anayasa değişikliğinin içeriği tartışılırsa, eyalet sistemi ve bölünme ortaya çıkacak. Bunun için parti angajmanı kullanıyorlar” dedi.

AKP’nin anayasa değişikliğini anlatamadığını belirten Tezcan, “Bölünmeyi saklıyorlar. Konuşulmasını istemiyorlar. Telaşa düştüler. AKP, içeriği tartışmak yerine kısır çekişmenin peşinde koşuyor” diye konuştu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, lafı evirip çevirmenin bir anlamı olmadığını söyleyerek, bu değişiklik ile cumhuriyetin, ulus devletin ortadan kaldırılmak istendiğini kaydetti. Üniter devletin hedef alınmasına sert tepki gösteren Bayraktutan, şöyle dedi: “Lafı değiştirmeye çalışsalar da artık her şey ortaya çıkmıştır. Bu düzenleme geçtiği zaman ulus devleti, üniter devleti ortadan kaldıracaklarını, öncelikle eyalet sistemi ile federasyona, ardından
bağımsızlığa gidecek yolun otobanını açtıklarını açıkça söylediler.

Bana göre cumhurbaşkanı danışmanına teşekkür etmek gerek, itiraf etti. ‘Evet’ platformlarının konuşabileceği bir argüman yok. 18 madde ile ilgili olarak söyleyecekleri argüman olmadığı için parti meselesine çekiyorlar. Cumhurbaşkanı, AKP yetkilileri maalesef bunu yapıyor. Normalde yapılması gereken, 18 maddenin içinde neler olduğunun açık ve net bir şekilde anlatılması. Anayasa değişikliği içinde Türkiye’nin rejimini değiştirecek bir tablo var. 18 maddenin içinde CHP ve Kılıçdaroğlu yok. İktidarın halka anlatacakları hiçbir şey yok.

Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor. Buna müsaade etmemek gerekir. Aslında vatandaşlarımız, vicdanları ile karar vermeleri gerekiyor. Ancak halk bunları konuşamıyor. Örneğin Sinan Oğan Artvin’e gelmesin diye her şeyi yaptılar. Konuşturmamak için her şeyi yaptılar. Anayasanın içeriğinin konuşulması istenmiyor. Referandum Kılıçdarolu ile Erdoğan’ın ya da Yıldırım ve Bahçeli’nin oylaması değil. Bu referandum, cumhuriyet tarihinin en önemli oylaması. Ya buna nokta koyacağız, ya da cumhuriyet, küllerinden yeniden doğacak.

Halka ne derlerse desinler, halk kararını verdi ve bu rüzgârın önünde duramazlar. Oynanmak istenen oyunun ne olduğunu biliyoruz. İsteyip de TBMM’den geçiremedikleri ulus devletimizi, üniter devletimizi tarihe gömmektir.”

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.