Tıpkı Damat Ferit’in Heyet-i Nasiha’sı gibi!

A+A-
Arslan BULUT

Tayyip Erdoğan, nihayet 63 kişilik  “Akil İnsanlar Heyeti” ni açıkladı. Listede yer alan gaflet içindeki sanatçıları bir tarafa bırakırsak diğerlerinin çoğu Türk kimliğine karşı mücadele veren insanlar.. Aralarında Soros’un parasıyla Türkiye’de psikolojik operasyon yapan, liseler için uydurma tarih kitapları yazdırarak Türk çocuğuna milliyetsizlik bilinci vermeye çalışanlar da var.. Bu heyetten AKP’nin gerçekte hangi amaçlar için kurulduğu da anlaşılıyor..
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Bu akil adamlar, ihaneti millete hazmettirme ekibidir” derken CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Akil İnsanlar Komisyonu, tarihteki Heyet-i Nasiha’ya benziyor” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan ise  “Akil insanlar bebek katili adına mı Başbakan adına mı hareket edecekler?” diye sordu..
Bu arada, terör örgütü PKK ile pazarlık masası kurulmasına tepki gösteren AKP’li milletvekillerini ikna etmek için de ayrı bir Güneydoğu seferi düzenlendi. Erdoğan’ın talimatı ile 45 AKP’li milletvekili bölgede inceleme yapacak.

 


***

 


Uluslararası hukuk hocası Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı ise  “İngilizler İstanbul’u işgal edince, işgale tepki gösterilmemesi için halkı ikna etmek üzere o dönemin sadrazamı Damat Ferit, Heyet-i Nasiha diye bir ikna grubu kurmuştu. Bugünkü yaklaşım o çerçevede görünüyor bana”  dedi.
Gerçekten de Mondros Mütarekesi sonrası, İstanbul Hükümeti, işgal güçlerine karşı Anadolu’da başlayan direnişi yatıştırmak amacıyla Heyet-i Nasiha’yı kurmuştu.
Sadrazam Damat Ferit Paşa’nın talimatıyla kurulan Heyet-i Nasiha’da Ermeni ve Rumlar da vardı. Şehzade Abdürrahim Efendi başkanlığında Anadolu’ya gönderilmesine karar verilen heyette Bahriye eski nazırı ve ayandan Ali Rıza Paşa, Divan-ı Harb-i Örfî eski reisi Mahmud Hayret, Süleyman Şefik Paşa, Erkân-ı Harbiye mirlivalığından emekli Ali Fevzi, Bursa Müftüsü Ömer Fevzi, Pazarcık eski müftüsü Halil Fehim, Karahisar eski mebusu Yanko Güvenidis, Dahiliye Nezareti Memurin-i Kalem Müdürü Ohanes Ferid bulunuyordu.
Heyetin, Bursa, İzmir, Antalya, Konya ve Trabzon şehirlerine sıra ile uğradıktan sonra Trabzon’da iki kısma ayrılarak, bir kısmının Karadeniz yolu ile İstanbul’a dönmesi, diğer kısmının da doğu vilâyetlerine seyahat etmesi plânlanmıştı. Heyetin bir amacı da Batı Anadolu’dan Türkleri tasfiye etmeye çalışan Rum çetecileri ve onlara karşı kurulan Türk çetelerini Türk-Rum kardeşliğine ikna etmekti!
Heyet, Batı Anadolu’da barışın, ancak şartsız teslim ve düşmanı kızdırmamakla sağlanacağına dair propaganda da yapmıştı.
Heyet Balıkesir, Bursa, Manisa, Uşak, Konya gibi yerlerde kısmen etkili olduysa da Erzurum ve Sivas Kongreleri’nden sonra etkisini tamamen kaybetti.
Padişah bu heyetler sayesinde Rum azınlıkların yeniden  “Sadık Osmanlılar”  haline sokulabileceğini zannediyordu. 5 Nisan 1919’da İstanbul’da İngiliz temsilcisi Webb’i ziyaret eden Damat Ferit, Anadolu’ya gönderilecek heyetlere İngiliz subaylarının da katılmasını istemiş, Webb, bunun imkânsız olduğunu söylemişti.

 


***

 


Şimdi Tayyip Erdoğan’ın Heyet-i Nasiha’sında, Ermeni olduğu bilinen sadece bir kişi var.. Fakat heyette yer alanların bir kısmı, Türkiye’nin Ermenistan’dan soykırım için özür dilemesini, tazminat vermesini isteyenlerden seçilmiş.. Zaten Tayyip Erdoğan ve Ömer Çelik, gerek tehcirde giden Ermenilerin, gerekse mübadelede giden Rumların torunlarını Anadolu’ya yerleşmeye çağırdığına göre heyetin rolü, Ermeni ve Rum göçlerine direnmeyecek bir Anadolu ortamı sağlamak gibi görünüyor. Tabii açıklamalarda böyle bir niyet belirtilmiyor. Ben, heyetin rolünün fiilen ne olacağını söylüyorum..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları