TL’den Euro’ya geçiş

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Türkiye’de uzun bir aradan sonra yeniden TL-Euro tartışması başladı. Türkiye Avrupa para birimi Euro’ya geçsin mi?

Görüşe göre, Euro’ya geçiş Türkiye’de ekonomik olarak dalgalanmaların önüne geçecek. Tek merkez bankası olması nedeniyle faiz tartışmaları son bulacak ve parasal politikalara politikacıların müdahalesi ortadan kalkacak.

Yani Türkçesi şu, bugün veya yarın Erdoğan gibi liderler Merkez Bankası’na faiz indir veya yükselt diye baskı yapamayacak. Cari açık tek para biriminden dolayı Türkiye’nin lehine olacak.

Yukarıdaki gerekçelerin haklılığını veya haksızlığını tespit etmek ekonomistlerin işi. Ancak burada benim bir vatandaş olarak gördüğüm tek bir örnek var o da Yunanistan.

Avrupa para birimi Euro’ya geçmemiz halinde tıpkı Yunanistan gibi oluruz.

Yunanistan yine AB üyesi ve onu kurtarmaya çalışıyorlar. Bizi bırakın kurtarmayı tam tersi batmamız için çaba harcarlar.

Neden mi?

Türkiye’nin en büyük silahı turizm.

Yılda 30 milyar dolara yakın turizm geliri var. Türkiye’nin bu turizm gelirini  artırmasının en büyük yardımcısı kur silahı. Avrupa para birimi Euro, TL karşısında güçlendikçe Türk turizmi bu ülke vatandaşları için ucuzluyor ve  turizm patlıyor.

Bu bile tek başına Türkiye’nin Euro’ya geçmemesi için yeterli bir nedendir.

Zaten bugün Yunanlı ekonomistler, ülkelerinin Euro’dan çıkması gerektiğini tartışıyorlar.

Keza İspanya ve Portekiz yine öyle.

Bütün bu ülkeler turizm ile hayat buluyor ve kendi para birimine geçmeye çalışıyor.

Tüm bunlar yaşanırken hadi Euro’ya geçelim demek bence zamansız ve gereksiz bir teklif.

İhracat yine düştü

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM verilerine göre ihracat Mayıs ayında da düştü. Türk ihracatı tam 6 aydır soluksuz düşüyor. Bugüne kadar ihracatın düşüşüne hep küçük bahaneler bulundu. Yok Şubat ayının bir gün eksik olması Mart’ta yağmur yağması gibi. Artık şunu kabul etmek lazım.

Türk ihracatı alarm veriyor.

Buna bir çözüm bulmak lazım.

Çözüm olarak, katma değeri yüksek ürünün ihracatı gösteriliyor. Kesinlikle doğru.

Ancak Türkiye bu konuda hayli geç kaldı. Bu konuda bir devlet politikası yok. TİM tek başına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu sadece sadece TİM ve bir bakanın gayretleriyle olmaz.

Bunun için kesinlikle bir devlet politikası lazım. Yeni kurulacak hükümetin TİM ile acil bir toplantı yapıp Türkiye’nin ihracat politikasını yeniden masaya yatırması gerekiyor.

Yoksa Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl cari açık sorunu, bize hayatı zehir eder. Bunun için öyle elektronik ürünlere ve cep telefonuna ekstradan vergi koymak yetmez. Bununla olsa olsa kaçakçılığı artırırsınız. Sigara ve içkide de aynısını yaptılar. Bugün kaçak sigara bırakın köşe başlarını, artık bakkallarda ve büfelerde bile satılmaya başladı. Sınırları bu kadar delik deşik olan bir ülkede siz vergi artırdıkça kaçakçılığı teşvik edersiniz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları