TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ...

A+A-
Esfender KORKMAZ

1800 yılına kadar dünya nüfusu bir milyarın altında idi. Bu gün 7.2 milyardır.   2050 yılında ise 12 milyar olarak tahmin ediliyor. 2050 yılında  dünya nüfusunu doyurabilmek için , Dünyadabu günkü tarımsal üretimin ortalama olarak yüzde 70  oranında  artırılması ,bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 100 oranında artırılması  gerekir. Türkiye istatistik Enstitüsü Kurumuna göre Türkiye’nin  2050 yılında nüfusu 93.5 milyon olacak. 

Türkiye’de  tarım sektörü ve  gıdada payı yüksek olan buğday üretimi , nüfus artışını karşılayacak oranda artmadı. Çünkü  Hükümetlerin bir tarım planı  olmadı .Uygulamalar ve Hedeflerde  eksiktir. Bu güne kadar Hükümetlerin Tarımı ve köylüyü desteklemesi tamamıyla popülizm amaçlıdır. Bir plan ve program içinde hiç olmadı. Söz gelimi Tarım destekleri  için Demirel’in söylediği meşhur bir sözü var : “Kim ne veriyorsa biz beş fazlasını veriyoruz.” Bu günkü Hükümet  zaten plan sözünden rahatsız oluyor. 
Bu sene buğday üretiminde düşme var. Geçen sene , yani 2013 yılında 22 milyon ton olan buğday üretimi bu sene 18 milyon tona geriledi. Buğday piyasasını düzenleyen ve çiftçinin istismar edilmesini önlemesi gereken , Toprak mahsulleri ofisi buğday fiyatlarını frenlemek için , bu sene  fiyat açıklamadı ve piyasaya alıcı olarak girmedi. Buna karşılık Bakanlar kurulu Toprak Mahsulleri Ofisine 2.5 milyon ton buğday ithal kontenjanı verdi. 
Bu şartlar çiftçini aleyhine çalışıyor. Çünkü fiyat ve TMO’piyasada olmayınca aracılar bu sırada sıkışan çiftçinin elinden buğdayını ucuza kapatıyorlar.
Aşağıdaki tabloda,2002 yılı ile 2013 yıllarındaki  buğday üretimi ve ithalatı rakamları yer almıştır.  Dört  husus dikkat çekiyor :
11 yılda Buğday ekilen alanlar  yüzde 13.3 oranında daraldı.
Buğday ekili alanların daralmasına rağmen , aynı yıllarda sulama , gübreleme ve diğer verimliliği artıracak tekniklerin kullanımı  arttığı için  buğday üretimi yüzde 12.8 oranında arttı.
Ne var ki , bu dönemde Nüfus artışı Buğday üretim artışından daha yüksek yüzde 15.6 oldu.
İç üretim eksiği , buğday ithalatı yoluyla karşılandı. Buğday ithalatı 2003 yılı ile 2013 yılı arasında yüzde 127.8 oranında arttı. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları