Tom Amca'nın Kulübesi'nden Beyaz Saray'a

A+A-
Altemur KILIÇ

Barack Hussein Obama, ABD’nin 44’üncü Cumhurbaşkanı!  Adı bile, bir zamanlar “Beyaz, Anglosakson ve Protestan” olmakla övünen ülkeye yabancı. Galiba, bir tek Protestan oluşu var. Ama babası Hussein’in Müslüman olduğu söyleniyor! Müthiş bir “macera”; hem Obama için, hem Amerika, hem de dünya için!
“Tom Amca’nın Kulübesi” Harriet Beecher Stowe adlı bir Protestan vaizin 1826’da yazdığı çok satan bir kitaptı. Yazar Amerika’nın güneyinde yaşayan köle zencilerin korkunç durumunu anlatıyordu. Bu kitap Afrika’dan getirilen siyah köleleri pamuk tarımının ve ticaretinin esası olarak muhafaza etmek isteyen Güneylilerle bu ayıbı kaldırmak isteyen Kuzey’deki beyazlar arasındaki mücadeleyi ve 1861-1865 arasında dört yıl süren kanlı iç savaşı, kardeş kavgasını ateşleyenlerden biri oldu. Sonunda Kuzey kazandı, Güney mağlup oldu ve Başkan Abraham Lincoln’ün “Kölelere özgürlük beyannamesi” yürürlüğe girdi... Girdi ama travması sürdü ve siyah-beyaz ayrımcılığı son yıllara kadar Güney’de devam etti!
1954’te Washington’a ilk gittiğimde bana “Bir gün bir zenci Beyaz Saray’a geçecek” deselerdi, alay ediyorlar derdim. O yıl Washington İstasyonu’nda tren beklerken oradaki bir kahveye girmiştim. Orada oturanların zenci olduklarını fark etmedim bile... Hepsi teker teker bana geldiler ve ellerimi sıkarak teşekkür ettiler. Meğer zenciler beyazların mekânlarına kesinlikle alınmaz, bir beyazın siyahlara mahsus yerlere girmesi yadırganırken benim o mekâna girmem zenciler tarafından şükranla karşılanmıştı.
Evet şimdi “Siyah” Obama Beyaz Ev’de. Ama Beyaz Ev Siyah Ev olmadı. Bu mücadele üstü kapalı olarak devam edecek, yeni tehlike ve acılarıyla! Aşırı ayrımcılar bu değişimi kolay kabul etmeyecekler!
Obama bir süredir Amerika’da uygulanan “pozitif ayrımcılığın” ürünü. Bu ayrımcılıkla siyahlara eğitimde, iş alanında ve devlet kurumlarında özel imtiyazlar verilmiş, hatta Beyazlardan fazla terfi ettirilmişti.
Bizim liboşlar Türkiye için bundan ders çıkarmaya çalışacaklar. Ne var ki bu pozitif uygulama adı konmasa bile Osmanlı’da ve Türkiye’de her zaman vardı. Kürt asıllı cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve generaller vardı ve bu hiçbir zaman yadırganmadı. Ta ki Kürtlere negatif ayrımcılık yapılana kadar!
Tayfun Talipoğlu kardeşim bana bir şey anlattı. Manisa’da sakinleri tamamen siyah olan bir köy varmış. Osmanlı döneminde buraya gelen Sudanlılar kurmuşlar. Bu köyün muhtarı Talipoğlu’na “Aynaya bakmasam zencı olduğumu fark etmeyeceğim”  demiş... Bizde şimdi insanlar adeta zorla “aynalara” baktırılıyorlar!
Obama’yla ABD politikaları değişir mi? Türkiye siyaseti değişir mi? Bana göre Obama şimdi Türkiye hakkında PKK ile mücadele hususunda pozitif şeyler söylese de, üslup ve taktikler değişse de esas siyaset, milli ve evrensel siyaset kolay kolay değişmez. Çünkü orası Türkiye değil!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları