Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu’nun ölümünde FETÖ şüphesi

Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu’nun ölümünde FETÖ şüphesi
28 Şubat soruşturmasında tutuklanan Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu’nun, 2012’de tedavi gördüğü GATA’da ölümü şüpheli görülerek soruşturma başlatıldı.

Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu (52), 28 Şubat dönemine ilişkin başlatılan soruşturmanın 3. dalgasında Nisan 2012’de tutuklanarak Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevindeyken rahatsızlanınca GATA’ya kaldırıldı. Safra kesesi ameliyatı sırasında pankreası delinen Haşimoğlu, kötüleşmesine rağmen bir hafta sonra cezaevine gönderildi. Tekrar fenalaşınca, ikinci kez GATA’ya kaldırıldı, ancak 14 Ağustos 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Haşimoğlu’nun eşi Makbule, kızı Tuğçe ve oğlu Tuğberk, ölümün şüpheli olduğunu ileri sürerek avukatları aracılığıyla Ağustos 2016 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

FETÖ RAPORU HAZIRLIYORDU

Savcılığa verilen dilekçede, ‘Haşimoğlu’nun hiçbir sağlık sorunu olmadığı, tutuklandıktan sonra rahatsızlandığı, yanlış tedavi uygulanarak ölümüne yol açıldığı, TSK içinde var olan FETÖ mensuplarının kumpasına kurban gittiği’ iddiaları yer aldı.

Albay Haşimoğlu’nun TSK içerisindeki FETÖ yapılanmasıyla ilgili rapor hazırladığı, bu raporlar sayesinde birçok FETÖ mensubunun TSK’dan atıldığını iddia eden aile, bu nedenle hedef alındığını ileri sürdü. Savcılık, ölümü şüpheli bularak soruşturma açtı. Haşimoğlu Ailesi, avukatları aracılığıyla 19 Eylül 2016’da Genelkurmay Başkanlığı’na da “Haşimoğlu’nun ameliyatına giren, tedavisinde görev alanlarla ilgili” soruşturma istedi. Aile, Genelkurmay’a ikinci bir dilekçe vererek Haşimoğlu’nun ölümüyle ilgili GATA profesörler kurulu kararı, Adli Tıp Kurumu raporu ile otopsi raporunun da kendileriyle paylaşılmasını talep etti.

Haşimoğlu’nun şüpheli ölümüyle ilgili o dönem GATA’da görev yapan 2 tabip albay ise tanık olmayı kabul etti. Tanıklık yapmaya hazırlanan Hava Tabip Albay H.G., FETÖ operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Haşimoğlu Ailesi, operasyonun tanıklara gözdağı amacıyla yapıldığını iddia ederek, savcılıktan, tanıklık yapacak 2 tabip albaya koruma istedi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58