Trabzon'a stat yapmak!

A+A-
Murat TAŞKIN

İsmi futbol ile anılan, hatta onunla özdeşleşmiş şehirler vardır. Barcelona, Milano, Manchester gibi dünya çapında. Trabzon gibi de, dünya çapında olmasa da Türkiye gerçeğinde. Yurt dışında, “Türkiye’nin neresindensiniz?” sorusuna “Trabzon’dan” cevabını verenlerin, karşısındaki yabancıdan “Trabzonspor’dan mı?” şeklinde geri dönüş aldıkları sıkça anlatılır.
Türkiye’nin doğusunda, tarihin en eski, günümüzün de stratejik bir konumda bulunan ili olmasına rağmen, genel ölçü olan nüfus bakımından Trabzonspor kadar büyük olmayan (!) bir kenttir Trabzon..
Büyüklüğü nicelik olarak değil, nitelik olarak elde etmiştir.
Ancak, futbol adına “nitelik” ile ulaştığı yerde, hak ettiği tesisi “nicelik” olarak Trabzonspor maalesef elde edememiştir. Hüseyin Avni Aker Stadı ile başlamış, onunla devam etmiş, bugünde onunla “yola devam” demektir.
Avni Aker’de yapılan sadece makyaj değişiklikleri, yani iyileştirmelerdir. Oysa, Trabzonspor, bundan çok daha fazlasını hak etmektedir. Hele hele, devletin “ne yerlere, ne statlar yaptığı” göz önüne getirilirse, Trabzon hak ettiğini bugüne kadar neden alamamıştır? Bu soruya hak ve adalet ölçüsünde cevap verebilecek devlet yöneticisi ne geçmişte vardı, ne de bugün var.
Trabzonspor değil de, 2011’de Trabzon’da yapılacak Avrupa Gençlik Yaz Olimpiyatları gerekçe edilerek denizin doldurulmasıyla Akyazı sahilinde inşa edilmesi 3 yıldan beri gündemde olan 40 bin kişilik stat ve spor kompleksleri de anlaşılan o ki, “gümbürtüye” gidiyor. Ekonomik kriz baş bahane edilerek, askıya alındığı anlaşılan stat için ilgili Devlet Bakanı Başesgioğlu’nun, “Trabzon’da da stadın yapılması konusunda görüş birliği yok” şeklinde açıklaması, sorumluluk sahibi herkes açısından utanç verici, Trabzon için ise üzüntü vericidir.
Sayın Bakan demek istiyor ki, “Siz Trabzonlular daha bir araya gelemediniz. Biz devlet olarak neden bu stadı yapalım ki?”
Trabzon’da “bir araya gelemeyenleri” şimdilik kenara bırakıyor ve Sayın Bakana, “Doğruyu yapmak için yanlışı dikkate almak gerekmez. Trabzon böyle bir stadı hak ediyor ise, sizin devlet adına karar verenler olarak göreviniz doğruyu, yani bu stadı bir an önce inşa edip, Trabzonspor’a hak ettiğini vermektir. Siz başkalarının yanlışları ile doğruyu yapmaktan vazgeçecek bir anlayışa sahip iseniz. Ona bir şey diyemeyiz” diyorum.
Ve de, hatta futbol mabedi olan Avni Aker’e hiç dokunmadan devletin bu stadı yapması gerektiğini söylüyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları