Trabzonspor’un başkanı olmak!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Trabzonspor, Türkiye’deki diğer kulüpleri benzemez...
Benzemezliği yaratan en büyük özelliği, Trabzonspor’un Trabzonlu için bir kimlik oluşturmasıdır.
Bir Fenerbahçe, bir Beşiktaş, bir Galatasaray, bir Kayserispor o kentte yaşayanlar için bir kimlik tarifi değildir ama Trabzonspor, Trabzonlu için bir kimlik, hem de adam akıllı bir kimliktir.
Bu kimliğin oluşmasında da Trabzonspor’un Trabzon için en büyük marka olması baş etkendir.
Kısacası Trabzonspor, sadece Trabzonlu için değil, Türkiye için farklı bir tariftir.
O zaman bu farklıkta, bu kimlikte her aşamada görev alacakların da farklı olması gerekmez mi; ille de yönetici olarak görev alacakların... Hele hele kongrelerde seçilerek yönetim kurulu üyelerinin... Ve de özellikle başkan olacakların...
Trabzonspor’a, hele hele şampiyon olduğu dönemlerde başkanlık ve yöneticilik yapanlara baktığımızda hemen hemen hepsinin süzüle süzüle, elleri ile tırmana tırmana, kademe kademe yükselerek Trabzonspor’da yönetici olduklarını görürüz.
Salih Erdem’den, Ahmet Celal Ataman’a, Şamil Ekinci’den Mehmet Ali Yılmaz’a kadar şampiyonluk görmüş başkanlar, Faruk Özak, Atay Aktuğ gibi futbolcu ve başkan olarak görev yapmışlar buna örnektir.
Şimdi Trabzonspor’un önünde bir kongre daha var. Şenol Güneş’in teknik yönetiminde sezona hiç de fena başlamayan futbol takımı, kongreye kadar olan süreçte saha sonuçlarını iyi sürdürürse başkanlığa yeniden talip olduğunu açıklayan Sadri Şener’e yarışta avantaj sağlar.
Sadri Şener, fikstür avantajını da gördüğü için kendini bir adım önde fark edip, “Trabzonspor’a başkanlık yapacaklar önce yönetim kurulunda üye olmalıdır” diyerek biraz da meydan okumaktadır.
Bugün konuşulup yazılanlara bakıldığında ise bu meydan okumanın sporun içinde Arsinspor’a başkanlık, TFF’de de yönetim kurulu üyeliği yapmış olmasına rağmen, Trabzonspor’da hiç görev almayan İbrahim Usta’ya yönelik olduğu anlaşılmaktadır.
Son kongrede de başkanlığa talip olması söz konusu olan, ancak konjektür gereği çıkmayan İbrahim Usta’nın Trabzonspor’da görev yapmamış olması bana göre de bir eksikliktir. Ama çok büyük eksiklik, ya da Trabzonspor’u yönetmek için kesin bir “olmazsa olmaz” değildir.
İyi ve daha önce görev yapmış tecrübeli isimler ile Trabzonspor camiasındaki kanaat önderlerinden de destek alması halinde İbrahim Usta, Sadri Şener’in karşısında yer alabilir. Ama dediğimiz gibi, bu süreçte etkili olacak Trabzonspor’un kongreye kadarki saha sonuçlarıdır.
Bu da, saha sonuçları iyi giderse Sadri Şener, gitmez ise İbrahim Usta avantaj sağlar anlamına gelir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları