Trump’tan giderayak flaş karar

Trump’tan giderayak flaş karar
ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak'ta görevini yeni başkan Biden'a devretmeden önce görevindeki son günlerinde kritik bir karar daha aldı. Trump, Pentagon'a Somali'deki ABD askerlerinin çekilmesi talimatı verdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, 20 Ocak’ta görevi Biden’a devredecek olan Trump, görevi bırakmasına sayılı günler kala kritik kararlar almaya devam ediyor. Trump, Afganistan ve Irak’ın ardından Somali’deki ABD askerlerinin de çekilmesi kararını verdi.

700 ASKERİ BULUNUYOR

Trump, kararını Pentagon’a iletirken, ABD’nin Somali’de yaklaşık 700 askerinin olduğu belirtiliyor. Bölgedeki askerler El Kaide bağlantılı El Şebab militanlarına karşı yerel güçlere destek sağlıyordu.

İsmini vermeden ABD medyasına konuşan bir Pentagon yetkilisi, geride kalacak çok küçük bir grubun başkent Mogadişu yakınlarında konuşlanacağını söyledi. Yetkili, bu çekilmenin ABD’nin bölgedeki misyonunu değiştirmeyeceğini öne sürdü.

CIA GÖREVLİSİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz hafta ABD Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller’ın ziyaret ettiği Somali’de, bir CIA görevlisinin hayatını kaybettiği duyurulmuştu. Miller’ın ziyaretinin ardından Mogadişu’da bir patlama meydana gelmiş, en az yedi kişi hayatını kaybetmişti.

 

Etiketler: , , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş