TSK, Fırat Kalkanı Harekatı'nın bilançosunu açıkladı

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı'nın bilançosunu açıkladı
(TSK), Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlangıcından bugüne kadar bin 864’ü ölü olmak üzere toplam 2 bin 156 IŞİD mensubunun; 306’sı ölü olmak üzere toplam 321 PKK/PYD terör örgütü mensubunun da etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TSK, başlangıcından bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatında yaşanan gelişmeler ve terör örgütlerine yönelik son 1 hafta içerisinde icra edilen operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 19-26 Ocak 2017 tarihleri arasında PKK’nın sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanılması sebebiyle önem taşıyan bölgeleri (özellikle Şırnak, Tunceli, Diyarbakır, Bitlis, Ağrı) teröristlerden temizlemek ve kış tertiplenmesini kısıtlamak amacıyla operasyonlara aralıksız devam edildiği vurgulandı.

"2 bin 477 terörist etkisiz hale getirildi"

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudut hattının emniyete alınması, bölgede bulunan IŞİD ve PYD/PKK terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi ve sivillerin normal yaşantılarına dönebilmesine olanak verebilmek amacıyla Fırat Kalkanı Harekatına devam edildiği vurgulanarak, "Fırat Kalkanı Harekatının başlangıcından bugüne kadar bin 864’ü ölü olmak üzere toplam 2 bin 156 DEAŞ mensubu, 306’sı ölü olmak üzere toplam 321 PKK/PYD mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından, toplam bin 332 hedef imha edilmiştir. Ayrıca harekatın başlangıcından bugüne kadar tespit edilen 3 bin 282 EYP ve 55 Mayın imha edilmiştir. 26 Ocak 2017 tarihi itibariyle El Bab’ın kuzeydoğusunda bulunan Suflaniyah ve Kabr El Mukri meskun mahalleri kontrol altına alınarak DEAŞ terör örgütünün El Bab’tan sökülüp atılabilmesi amacıyla şehrin kuşatılması faaliyetlerine devam edilmiştir. Böylelikle terör örgütünün farklı bölgelerden takviye yapma gayretlerinin engellenmesi hedeflenmektedir. Fırat Kalkanı ve Musul Harekatı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir" ifadelerine yer verildi.

Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin yapılan değerlendirmelerde ise şu ifadelere yer verildi:
"Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, başta PKK/PYD, FETÖ/PDY ve DEAŞ olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelesini son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla ve kesintisiz olarak sürdürecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından itibaren bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi maksadıyla her türlü tedbir alınmaktadır. Hedefler sıralı karargâhlarda dikkatle analiz edilerek seçilmekte, belirlenen hedefler akıllı güdümlü mühimmat ile imha edilmektedir. TSK’nın bölgede yaşayan sivillerin zarar görmemesi için almış olduğu tedbirlerin uygulanmasına, harekatın müteakip dönemlerinde de istisnasız şekilde devam edilecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri, yüce Türk milletinin emrinde, cennet vatanımızın güvenliği ve bekası için sarsılmaz iradesiyle ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla görev yapmaya ant içmiştir." 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş