TSK üzerinde oyunlar

A+A-
Altemur KILIÇ

İşin özeti şu: Parayla satın alınamayacak, silah ve teknolojiyle yeri doldurulamayacak gücümüz Türk Ordusu içeriden ve dışarıdan harcanmakta! Ordunun, komutanların, generallerin itibarı pespaye dedikodularla yıpratıldı, yıpratılmakta. Kuvvet Komutanları darbe iddialarıyla tutuklandı ve tutuklanıyor. Halkın ordusuna güveni, bilinçli olarak sarsılıyor.. Referandumdaki ‘Evet’lerin bir sebebi de bu. Son zamanlara kadar halkın güveni %90 seviyesinde iken bilmem şimdi ne kadar!
Son YAŞ kararları TSK’ya bir darbe idi. Şimdi sırada başkaları var. Oy malzemesi olan ‘Bedelli Askerlik’ herhalde Genelkurmay’ın direnmesi üzerine tutmadı. Ancak şimdi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Sözleşmeli er” adını verdikleri bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yani profesyonel orduya doğru bir adım! Bu yeni sistem  “zorunlu askerlik”  düzenini ortadan kaldıracak mı? Genelkurmay bu sisteme nasıl bakıyor? Yeni Genelkurmay Başkanı’nın, görevi devralırken söyledikleri hatırlardadır. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, TSK’nın geleneksel  “Mehmetçik” ruhunun muhafaza edilmesi gerektiğini söylemişti. Gerçi askere alınan erlerin sözleşmeli olarak orduda istihdam edilmesi, askerliği bazılarının ileri sürdükleri gibi  “angarya” telakki edilmemesini sağlayabilir, ama işe para faktörü girince o geleneksel ruh kalır mı? 
Hükümetin ordu üzerindeki bu hamleleri, askerin vesayetinden kurtulmak olarak algılanacak bazılarınca. Ancak, Milli Siyaset Belgesi’nde, tehditler hükümet tarafından değiştirilirse, asker sayısını ve istihdamı sivil uzmanlar değil, profesyonel kurmaylar tespit edebilir.
Fakat anlaşılan şimdi, TSK harcamaları vb.. AKP hükümetinin kontrolü altına girecek. Sırada Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması da var.Ve daha neler neler... Tasarruf bahanesiyle orduevlerinin, askeri okulların, otellere dönüştürülmesi ve halen ordunun uhdesinde olan ve yeşil saha olarak muhafaza edilen araziler ellerinden alınarak rantiyeye ve arazi spekülatörlerine açılacak! O güzelim yeşil alanlar beton yığınına dönüşecek. Eğer hükümet pazarlamacı olursa, bunları yapmaz mı!
Bakın ordu düşmanlarıyla aramızdaki farka: Bir asker, hele bir albay ya da general tutuklanınca, suçları sabit olsa bile içimiz cızlar. Aklanmasını umut ederiz... Ama “ötekiler”  bu olayları sevinçle manşetlere çıkarırlar! Nedir bu endemik asker-ordu düşmanlığının altında yatan? Yabancıların Türk Ordusu’ndan, “kullanamadıkları güçten”  korkmaları normal.. İçeridekiler de herhalde TSK’dan, kendi amaçlarına engel olacağı için şikayetçiler ve bu yüzden de kendileri için elhak paralı askerler isterler.
Ama Türkiye’nin başka ordusu yok. Başka ülkelerde de böyle ordu yok. Bu güç bozuk para gibi harcanmamalı...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları