TSK'ya karşı yürütülen psikolojik harekât!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

TSK aleyhine içeride ve dışarıda düzenlenen kampanyaları yürütenlerin kendilerine göre birçok haklı nedeni vardır. Bu nedenler, TSK aleyhine yürütülen psikolojik savaşın anlaşılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu yüzden TSK üzerinden Türkiye’yi vurmak isteyenlerin uyguladıkları stratejilerin ve bunun dayandığı gerekçelerin irdelenmesinde yarar vardır. TSK’ya karşı yürütülen psikolojik savaşın nedenlerini altı başlık altında toplamak mümkündür.

Psikolojik harekâtın nedenleri!

1. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığıyla TSK’nın gücü ve güvenirliği arasında doğrusal bir ilişki vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte inşa edilmiş milli devleti ve onun rejimini dönüştürmek öncelikle TSK’nın direncinin kırılmasına bağlıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş iradesi var olduğu sürece (ki bu şu anda yalnız TSK’da vardır) Türkiye’yi federasyona çevirtmek, azınlıklara imtiyaz tanınmasını sağlamak, Ermeni soykırım iddialarını Türkiye’ye kabul ettirmek, İslam dinine mensup olan etnik grupları azınlık olarak tanıttırmak mümkün değildir. Bütün bunları kabul ettirmenin önünde bir tek engel vardır: Türk Silahlı Kuvvetleri. Bu nedenle malum güçler TSK’ya yönelik büyük bir yıpratma ve baskı hareketi yürütmektedir.
2. Türk halkının bugün her şeye rağmen en fazla güvendiği kurum da Türk Silahlı Kuvvetleri’dir. Onca gayrete rağmen AB ve ABD’nin bazı yetkilileri, bölücüler, azınlıkçılar ve diğer yerli işbirlikçiler, Türk halkının TSK’ya karşı olan güvenini sarsamamışlardır. Bu nedenle malum güçler meydana gelen her gelişmeyi TSK aleyhine kullanmaya başlamışlardır. TBMM’de 1 Mart Tezkeresi’nin reddedilmesi üzerine Wolfovitz’in “TSK’yı önderlik rolünü yerine getirmemekle” suçlaması bu örneklerden yalnızca
birisidir.
3. TSK’nın mevcut şartlarda Irak’ın kuzeyinde bir Kürt Devleti’nin kurulmasına, Kerkük’ün Kürt yönetimine bağlanmasına ve Irak Türkmenlerinin tümüyle etkisizleştirilmesine izin vermeyeceğinin bölgeyi yeniden düzenleyen ABD, çok iyi bilmektedir. Bu nedenle onlar için TSK’nın demoralize edilmesi öncelikli bir sorundur.
4. TSK’nın gölgesi bile bölgedeki peşmerge liderlerini rahatsız etmeye yetmektedir. ABD, bölgede işbirliği yaptığı Barzani/Talabani ikilisi üzerindeki TSK korkusu ve baskısını kırmak için her yolu denemektedir. Peşmerge güçleri bu nedenle alabildiğine silahlandırılmıştır. Süleymaniye’de TSK mensuplarına karşı iğrenç saldırı da bu amaçla gerçekleştirilmiştir. TSK’yı içeride ve dışarıda yıpratmak ABD’nin bölgede kurduğu düzenin sürmesi için elzem
görülmektedir.
5. Kıbrıs sorununun Rumların istediği gibi çözülmesi, Türkiye’nin AB’nin taleplerine kayıtsız şartsız tabi kılınması, TSK’nın iradesinin kırılmasıyla yakından ilişkilidir.
6. Terör örgütünü amaçlarıyla birlikte saklandığı mağaralarda, çıktığı dağların zirvelerinde ve sınırın ötesinde yok eden tek güç TSK’dır. Bu nedenle terör örgütü menfur emellerinin önünde en büyük engel olarak TSK’yı görmektedir. Fiziki ve psikolojik saldırısını da doğrudan doğruya TSK’ya yöneltmektedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları