TSK’ya saldırının raporu

A+A-
Altemur KILIÇ

Türk Ordusu’nu etkisiz hale getirmek için içerideki müzmin ordu düşmanlarının ve AKP iktidarının maksatları malum... Ama hiç merak edilmez mi; acaba neden dışarıdan AB, ABD, çeşitli vakıflar ve binlerce dolarlık fonlarla, “TSK nasıl yerine oturtulur, sözde sivil otoriteye tabi kılınır” diye sayfalarca raporlar hazırlatırlar? Herhalde bizi çok sevdikleri için ve demokrasi aşkına değil!.. Maksat, açıkça, TSK’yı kendi “çuvallarına” sokmak. Çünkü “kullanmayacakları güç” onlara yaramaz, emellerine engel olabilir! Onlara “paralı askerler’lejyonerler” gerek...

***


Onur Öymen’in eline geçen 2006 tarihli bir “rapor” belge, bu konudaki iç ve dış çabaların şifrelerini havi...
“Rapor” Hollanda Sivil Toplum Örgütü CESS tarafından 2004 yılından beri, eski Savunma Bakanı Van Eekelen’in başkanlığında hazırlanmış... Konusu “Türkiye’deki sivil-asker ilişkilerinin AB normları çerçevesinde yeniden şekillendirilmesi”.
Hollanda Sivil Toplum Örgütü CESS’in, 2004 yılından beri, eski Savunma Bakanı Van Eekelen’in başkanlığında; Türkiye’de sivil-asker ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması, askeri harcamaların Meclis tarafından çok sıkı biçimde denetlenmesi, askerlerin, laiklik, Kürt sorunu, Kıbrıs, Ermenistan’la ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri konularında düşüncelerini açıklamamaları gibi hedefler içeren bir çalışması rapor halinde 2006 yılında yayımlanmış. İçinde bu konudaki çeşitli düşünce ve önerileri yer alıyor.
Rapor hazırlanırkenTürk hükümetiyle, yani AKP yetkilileriyle de Brüksel’de görüşmeler yapılmış!
195 sayfalık rapor, Hollanda Dışişleri Bakanlığınınmali katkısı ve teşviki ile hazırlanmış... Çalışma İstanbul Policy Center (IPC) ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi ASAM’ın işbirliği ile yürütülmüş. ASAM, 2005 yılının Nisan ayında bu çalışmadan çekilmiş. İki emekli general, 2005 yılının Nisan ve Mayıs aylarında bu raporun kendi görüşlerini yansıtmadığı gerekçesi ile bu çalışmadan çekilmişler..
Türk, Hollandalı, İngiliz bilim insanlarının katıldığı çalışma grubunun başkanlığını Hollanda eski Savunma Bakanı van Eekelen yapmış.

***


Raporda özetle şu görüşlere yer verilmekte:
- Sivil-asker ilişkileri AB’nin hukukunda ayrıntılı biçimde yer almıyor. 
- Kopenhag Kriterleri yoruma ve tartışmaya açıktır. TSK’nın demokratik kontrolünden açıkça söz etmiyor. 
- Buna rağmen AB, Ankara hükümetine silahlı kuvvetlerin siyasi gücünü azaltması için çağrıda bulunuyor. 
- Sivil makamlar, ulusal güvenlik stratejisinin hazırlanmasında ve uygulanmasında denetleyici rol oynamalıdır. 
- Savunma harcamaları üzerinde meclis denetimi tam olarak sağlanmalıdır. 
- Genelkurmay’ın Savunma Bakanlığı’na bağlanması gerekmektedir. vb.
İlginç olan, TSK bu raporu hazırlayanların bir yerlerine dokundu anlaşılan. İngiliz tarihçi Andrea Mango’nun 2003 yılındaki “Bugünkü Türkler” kitabında halkın %88’nin silahlı kuvvetleri en güvenilir kuruluş olarak belirtmesi ve askerlerin deAtatürk tarafından kurulan devletin laik niteliğinin korunmasını, devletin ve milletin bölünmesine yol açacak hususların önlenmesini ve Türkiye’nin Kıbrıs’taki haklarını korumayı kendi görevleri olarak saymaları..
Deniyor ki: “Askerlerin bu koruyucu rolü, TSK’nın tam demokratik kontrolü ile bağdaşmaz ve Türkiye’nin AB üyeliğine engel oluşturur. Generaller, anayasanın koruyucusu değil hizmetkarı olmalıdırlar.” 

***


Fazla söze ne hacet; bu “Rapor” ve içeriği uzun süredir çeşitli yollardan TSK ve Komutanlarına karşı yapılmakta olan operasyonun “şifrelerini” ele vermiyor mu?
Ama gene de toparlayın, yakalayın “asi generalleri”, olağan şüphelileri!
Merak bu ya, Türkiye’den bir STK, neden mesela ABD’de Pentagon’un, CIA’nın durumu, veya Hollanda Ordusu’nun ne işe yaradığı konusunda raporlar hazırlamaz da yabancılar bizim ordumuza burunlarını sokarlar? Merak ederim...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları