Tunç Soyer "Uykularım kaçıyor" diyerek İzmir'deki kara tabloyu açıkladı

Tunç Soyer "Uykularım kaçıyor" diyerek İzmir'deki kara tabloyu açıkladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, kentte kuraklığın tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek, "“Uykularım kaçıyor diyebileceğim kadar karanlık bir tablo var" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki su seviyesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İzmir Zamanı Ortak Akıl Buluşması kapsamında kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  "Uykularım kaçıyor diyebileceğim kadar karanlık bir tablo var. Çok vahim gidiyoruz. Bu kaygı sadece kasım ayında yağmur yağmaması sebebiyle olmuyor. Çok ciddi bir şekilde İzmir kuraklığa gidiyor" ifadelerini kullandı. 

"10 YIL ÖNCEDE 5-6 METREDEN SU ÇEKERDİK" 

Soyer'in açıklamalarının devamı şu şekilde:

Kiraz'da birkaç ay önce muhtarlarımızla toplantı yapmıştık. Orada bir muhtar arkadaşımız dedi ki; '10 sene öncesine kadar 5-6 metreden su çekerdik. Şimdi 300 metreye iniyoruz su yok' demişti. Bu çok vahim bir gösterge. Kendi kendimizin ayağına sıktık.

Biz son derece yanlış üretim süreçlerinin içine girmişiz. Hiç olmaması gereken ürün desenleriyle on yıllarıdır haşır neşir olmuşuz. Kendi kendimizi kurutmuşuz. Bir an önce bu bakış açısını değiştirmemiz lazım. Havza bazında çok daha sağlıklı üretim desenleri oluşturmamız ve ürün tercihinde bulunmamız lazım. Bunların miktarını ve pazarlama işlerini biliyor olmamız gerekli. Tarımda, sanayide ve evde suyun kullanımıyla ilgili bir farkındalık oluşturmamız gerekli. Şu anki süreçten son derece kaygılıyım.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş