Turizmciler gelecek sezondan da umutsuz

Turizmciler gelecek sezondan da umutsuz
Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi, terör saldırısı, darbe girişimi gibi bir çok sebeple işlerinde çöküş yaşayan ve sezonu büyük kayıplarla kapatan turizmciler, önümüzdeki yıl için de karamsar tablo çizdi.

Yurt dışı temaslarını değerlendiren turizmciler, "2017 yılı kayıpları ürkütücü boyutta. Avrupa ülkelerindeki İslamofobi, yerini Türkofobi'ye bırakıyor, acil müdahale gerekir" dedi. Bu arada, Antalya'da, Rusya ve Avrupa turizm pazarında rekor düşüşler görüldü. Rusya'dan geçen yılın 9 aylık dönemdeki kayıp oranı yüzde 92.9 olarak kaydedildi. 
Yurt dışı temasları, fuar ve tur operatörleriyle görüşmelerini anlatan turizmciler, kruvaziyer ve konaklama turizminde 2017 yılı kayıplarının şimdiden ürkütücü boyutlara ulaştığını dile getirdi. Orta Avrupa ülkelerinde yaygın olan İslamofobi hastalığının yerini Türkofobi'ye bıraktığını öne süren, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Fahrettin Çiçek, "Türkiye ile ilgili çok ciddî sıkıntı var" dedi. 

Teşvikler açıklanmalı

Kuşadası Otelciler Birliği (KODER) Yönetim Kurulu üyesi Gürsel Tonbul da; Avrupa'nın en büyük tur operatörlerinden alınan verilere göre kış rezervasyonlarının bıçak gibi kesildiğini söyledi. Gürsel Tonbul, şöyle konuştu: 

"2017 için erken rezervasyonlar yok denecek kadar az. Bu aşamadan sonra rezervasyon beklentisi gerçekçi değil. Bu da; kış döneminin, turizm sektörü için çok ağır ve zorlu geçeceğinin göstergesidir. İspanya yüzde 60-70, Yunanistan yüzde 40-50 geçtiğimiz yıla göre önde gidiyor. Bu da bizim kaçırdığımız rezarvasyonları aldıklarının açık göstergesidir."

Düşüş, %92'yi aştı

Antalya Havalimanı verilerine göre, bu yıl Eylül ayı sonu itibarı ile havayoluyla gelen turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 46.9 azaldı. İlk 9 ayda 4 milyon 650 bin 238 turist ağırlayan Antalya'nın kaybı, 2015 yılının aynı dönemine göre 4 milyon 104 bin 685 turist oldu.

Rusya ve Avrupa turizm pazarında rekor düşüşler görüldü. Antalya'nın en büyük iki pazarından Rusya'dan geçen yılın 9 aylık dönemdeki kayıp oranı yüzde 92.9 olarak kaydedildi. Geçen yıl 2 milyon 451 bin 993 Rus turiste karşın bu yılki rakam 173 bin 513'te kaldı. Rusya'dan gelen turist sayısı bu yıl 2 milyon 278 bin 480 kişi eksildi.
Antalya'nın bu yıl 9 ayda kaybettiği 4 milyon 104 bin turistin 3 milyon 34 binini Ruslar ve Almanlar oluşturdu. Rusya ve Almanya'nın ardından İsveç'ten yüzde 56.3'lük düşüş ve 141 bin 440 kayıpla 109 bin 786 turist geldi. 

 

 

 

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş