Türk Dünyası çocuklarıyla gururlandık

A+A-
Sami YAVRUCUK

Sayın okurlarım, bugünlerde hepimizin içinde yaşadığımız ve bizlere yakışan ve yakışmayan iki sosyal olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Son günlerde gerçekleştirilen çocuk şölenlerinden söz edeceğim.
Birincisi “Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı”nın 15 yıldan beri tertiplediği Türk Dünyası Çocuk Şölenleri, ikincisi de “Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği TÜRKÇEDER’in 7 yıldan beri tertiplediği Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile ilgili.
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın şölenlerine kırka yakın Türk boylarından eğitim grupları katıldı ve okul mensubu yandaşlarının aile yuvalarında konuk oldular. Türk soylu insanların hasletleri ile kucaklaştılar.
Azerbaycan-KKTC-Türkmenistan-Kazakistan-Özbekistan-Çuvaşistan-Başkurdistan-Tataristan-Saha(Yakutistan)-Altay-Karay(Polonya)-Balkar-Nogay-Karaçay-Kumuk-Kırım-Şor-Telesit-Gagauz-Hakaseli-Tuva-Bulgaristan-Kuman(Pomak)-Makedonya-Kosova-İran-Suriye-Irak-Batı Trakya-Doğu Türkistan-Afganistan-Romanya ve Terekeme(Kara papak) Türklerinden oluşan Türk soylu topluluklar katıldı.
Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği’nin ‘Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na ise, beş kıtadaki her millet soyuna mensup 115 ülkeden gelen her çeşit soydan 700 öğrenci, öğretmenleri ile birlikte 915 kişi katıldı. Kızılcıhamam’ın Asya Termal Tesislerindeki turistik otellerde konaklandılar.
Türkçe Olimpiyatlarının açılış törenleri Kızılcahamam’ın Asya Termal Tesislerinde yapıldı ve Samanyolu Koleji öğrencilerinin gösterileri ile başladı. Kazakistan folklor gösterileri sunuldu, Türkmenistanlı Aziz uzun hava okudu. Rusya’dan Luiza Bektemirma ve Tacikistan’dan Parviz Hoşimov şiir okudular, Nijerya’dan Nadia, Belarus’dan Enna Voitovcih ve Sırbistan’dan Nikab Maystorine şarkı seslendirdiler. Gösterileri birçok AKP’li milletvekilleri ile Devlet Bakanı Egemen Bağış da izlediler. Her ulusa mensup öğrencilerden bir grup, milli kıyafetleri ile M. Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu ziyaret ettiler. Mayıs ayının son iki gününde Ankara’nın Altınpark’ında binlerce kişinin izlediği “Kültür Şöleni” düzenlendi. Olimpiyatların final törenleri ise 6 Haziran Cumartesi günü ASKİ tesislerinde gerçekleştirilecek.
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından, Türk soylu toplulukların iştirakleri ile 1 Haziran Pazartesi günü Kadıköy’de “Türk Dünyası Şölen Yürüyüşü” tertiplendi. Söğütlüçeşme caddesinden yürüyerek İskele Meydanı’na ulaşan 40 ayrı Türk grubunun çocukları Atatürk’ün anıtına çelenk koydular, yöresel kıyafetleri ile yaptıkları folklor gösterileriyle de halkın büyük beğenisini topladılar. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Turan Yazgan, şölenle ilgili çok güzel ve heyecanlı bir konuşma ile Türk Dünyası mensuplarına teşekkürlerini sundu.
Dünkü 3 Haziran Çarşamba günü de, Ali Sami Yen Stadyumundaki büyük şölende, Türk Dünyası Çocukları tarafından yapılan yöre oyunları, İstanbul halkı tarafından doya doya seyredildi.
Bugün de saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser ve Kongre Salonu’nda, Türk Dünyasının 40 ayrı bölgesinden gelen öğrenci grupları arasından seçilmiş çocuklarımızın “Ses Yarışması” yapılacaktır. Ve bize yakışan uygulamalar doya doya seyredilecektir.
Tanrı Türk’ü Korusun.   

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları