Türk Hava Kuvvetleri Tarihi

A+A-
Altemur KILIÇ

“İstİkbal göklerdedir” -  2
Türk havacılığının başlangıcı 1911 yılı olarak kabul edilir. Çünkü bu yılda Osmanlı Ordusunda keşif amacıyla balonlar kullanılmış ve zamanın Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa tarafından orduda bir Havacılık Şubesi kurulmuştur.
İlk pilotlarımız Fransa’da...
Aynı yılda Fransa’dan uçak satın alınmış, Türk subayları pilotaj eğitimi almak üzere Fransa’ya gönderilmiştir.  İstanbul Yeşilköy’de hangarlar ve uçuş alanları yapılarak havacılığın ilk adımları atılmıştır. Türk Hava Kuvvetlerinin gelişmesinde Başkumandan Enver Paşanın da büyük rolü vardır.

Askeri pilotlarımız görev başında
Temmuz 1911’de Fransa’daki uçuş okuluna gönderilen Yüzbaşı Fesa Evrensev ile Teğmen Yusuf Kenan Bey, 1912 yılının Şubat ayında eğitimlerini tamamlayarak İstanbul’a döndüler ve ilk Türk askeri pilotları oldular. Türk Hava Kuvvetleri kuruluş yıllarında önce Balkan Savaşı daha sonra 1. Dünya Savaşı’na girmek zorunda kalmış Galiçya’dan Kafkasya’ya kadar uzanan bir alanda Türk Havacıları büyük başarılar elde etmişlerdir.
 İlk Türk Havacıları’nın bu dönemlerdeki en büyük başarısı İstanbul-Kahire arasında gerçekleştirdikleri ilk uzun mesafe uçuşudur.
Her güçlüğe göğüs gerdiler
Kurtuluş Savaşında, Türk Havacılar tarafından Konya’ya kaçırılan uçaklar yedek parça sıkıntısına rağmen uçuşa hazırlanmış ve başarılı görevler icra etmişlerdir.


Hava Harp
Okulu Marşı

Yolumuzda olsa da dağlar kalın bir perde
Pervasız bir kartalız bu hudutsuz göklerde
Gönlümüzde taştıkça bizi coşturan bu hız
Semada olacağız ışık saçan bir yıldız

Kalbimizde korku yok çelikten kanadımız
Tayfunlardan yılmayan Hava Harp Okuluyuz

Bu masmavi saraydır meskenimiz yerimiz
Ölüme bin şekilde alıştı gözlerimiz
Hızını bizden alır kuşlar ve fırtınalar
Geçtiğimiz her yolda bize şimşek olur yar

Jet Pilotlar
Türk Hava Kuvvetleri envanterine ilk jet avcı uçakları 1950’den sonra girdi ve ilk jet pilotlarımız yetişti. Onların başarı simgesi semalarımızda iftiharla seyrettiğimiz  “Türk Yıldızları” ve Kuzey Irak semalarında PKK’yı darmadağın eden genç av pilotları. Helikopter pilotları 1954’de  yayımladığım DEVİR Dergisinin bir kapağını bu yeni kuşak hava cengaverlerini temsilen Yüzbaşı Lütfı Gündoğdu’ya tahsis etmiştim. Gördüğünüz fotoğrafı Eskişehir’e özel olarak gönderdiğimiz, rahmetli fotoğraf üstadı İlhan Arakon çekmişti. Yüzbaşı Gündoğdu’nun generalliğe terfi ettiğini duymuştum... Bu değerli, yakışıklı subayımız şimdi nerede? Bilen varsa lütfen bana bildirsin!

Sigarayı bırakmanın en iyi
yöntemi; baba tokadı
Kapalı mekanlarda sigara içmek yasak. Yasa çok iyi ama bakalım nasıl uygulanacak ve ne kadar sürecek? Bir çok kişinin bu yasak sayesinde sigarayı bırakacakları, sağlıklarını ve keselerini koruyacakları umulur! Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemleri konuşuluyor.. Birini ben söyleyeyim:  “Baba Tokadı”. Kendisi hiç sigara içmeyen babam 16 yaşımdayken cebimde sigara paketi bulunca bana bir tokat attı, bir daha sigaraya el sürmedim. Ne var ki babam, ağabeyim futbol adamı Baba Gündüz’e tokat atmamış olacak ki o hep zincirleme sigara içerdi ve sonunda da bronş kanserinden vefat etti!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları