Türk: "Resmi Gazete mutlaka basılı olmalı"

Türk: "Resmi Gazete mutlaka basılı olmalı"
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Resmi Gazete gerekli görüldüğü hallerde basılı olarak yayınlanacak. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Resmi Gazete'nin sürekli olarak basılı yayınlanması gerektiğini savundu.

Fatih ERBOZ/Ankara

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, internet ortamında Resmi Gazete’nin yayınlanmasının olağan karşılanabileceğini, ancak basılı olarak Resmi Gazete’nin yayınlanmamasının olağan olmadığını söyledi.

Türk, alınan kararı şöyle eleştirdi: “Resmi Gazete devletin mezvuat kütüğüdür. Hukuk devletinin bütün uygulamaları Anayasa’ya, kanunlara ve onlarda öngörülen diğer hukuk kaynaklarına dayanır. O nedenle Resmi Gazete’nin yalnız yasama, yürütme ve yargı organları ile idarî makamların değil, herkesin kolayca erişebileceği, günümüzde internet kullanımıyla yaygınlaşan siber saldırılara karşı güvenli biçimde korunan bir ortamda yayımlanması, öncelikle kağıt üstünde basılı olması gerekir.

Bu yapıldıktan sonra ayrıca internet ortamında yayımlanmasında bir sakınca olmaz.” Resmi Gazete’nin yükünü azaltmak için resmi ilanlar için ikinci bir gazetenin basılmasının uygun olacağını belirten Türk, “AB ülkelerinden örnek olarak Federal Almanya Cumhuriyeti’nde resmî gazetenin “Bundesgesetzblatt” ve “Bundesgesetzblatt Online” adlarıyla basılı olarak ve internet ortamında, resmî ilânların “Bundesanzeiger” adlı ayrı bir gazetede yayımlandığına işaret etmek yerinde olacaktır” dedi. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesinin anlaşılamaz uygulamaları da beraberinde getirdiğini ileri süren Türk, parlamenter sistemin bütün kurumlarıyla tasfiye edilmeye çalışıldığını savundu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş