Türk ve Müslüman olduğu halde ihanet!

A+A-
Hasan DEMİR

Bir siz misiniz vatansever, bir siz misiniz Türk? Herkesi hainlikle suçluyorsunuz diyenlere, insan Türk olduğu halde Türklüğe, Müslüman olduğu halde İslâm’a ihanet edebilir, tarih bunun çok acı örnekleri ile doludur diyoruz.
Meselâ.. İsfendiyaroğlu Şemsi Ahmet Paşa, Türk oğlu Türk’tür.
1580’de öldüğünde Üsküdar’da yaptırdığı Şemsipaşa Camii yanındaki türbesine gömüldü. Yani Müslüman’dır, mümindir.
Çaldıran savaşına avcıbaşı, Ridaniye savaşına bölük ağası olarak iştirak etmiştir. Yani hem kahramandır, hem gazidir.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde “vezir”  payesiyle Anadolu Beylerbeyliği’ne atanmıştır. Ardından Rumeli Beylerbeyi olarak Kanuni’nin son seferi olan Zigetvar seferine katılmış, ağabeyi ile birlikte Bobofça Kalesi’ni fethetmiştir.
II’nci Selim’in cülusunu tebrik için Edirne’ye gelen İran elçisi Şahkulu Han’ı Osmanlı güç ve ihtişamını gösterecek bir tantanayla karşılamıştır. Üçüncü Murad’ın muhasibi olmuştur. Sözün özü Osmanlı’da bir İsfendiyaroğlu olarak umurun ve itibarın zirvesine kavuşmuştur.
Gelgelelim İsfendiyaroğlu Şemsi Paşa başka dâvâ peşindeydi. O, Osmanoğullarının İsfendiyaroğulları’nı yenmesini hazmedememişti. Türk olduğu halde, Müslüman olduğu halde, devletin en itibarlı, en umurlu mevkilerine kavuşmuş olduğu halde, kîni dininin, nefsi ırkının önüne geçmiş, intikam hırsı velinimetinin elini ısırtmıştı.
Evet O Şemsi Paşa...
Bir gün yalısına çok neşeli bir halde döndü. Yakınları da Paşadaki değişikliğin sebebini sormadan edemediler:
“- Paşa pek neşelisin, sebebi nedir?”
Şemsi Paşa saklamadı:
“- Bugün Padişaha büyük bir rüşvet kabul ettirdim. Bundan sonra bu lezzet kalır ve devam eder...  Bu surettle Osmanlı Devleti’nin intizamı karışır, ben de ecdadımın intikamını almış olurum...”
O gün Şemsi Paşa’nın Üçüncü Murat’a verdiği söylenen rüşvet 40 bin altındı. O 40 bin Altın Osmanlı’yı çürüttü, eritti, bitirdi..
Şemsi Paşa..
Kaleler fethetmiş, vezirlik yapmış Şemsi Paşa, Osmanlı Devleti’ni Osman Bey ve çocuklarının devleti sanıyordu, demek ki.. Oysa Osmanlı bütün Türklerin ve İslâm ümmetinin devletiydi, yani Şemsi Paşa hangi değere rüşvet asitini döktüğünün farkında değildi...
Bugün de bu devleti Atatürk’ün devleti sananlar var..
Bu devleti Silahlı Kuvvetlerin devleti sananlar var.. Ve bugün bu devleti dönmelerin devleti sananlar var..
Rüşvet ve adam kayırma işte bu kılıflar altında yapılıyor ve üç günlük saltanat, beş kuruşluk dünyalık için, her halt Şemsi Paşa zihniyetiyle meşru kabul ediliyor..
Oysa bu millet Türk milletinin milletidir..
Yine bu devlet, kim ne derse desin ve kim ter ter tepinirse tepinsin, İslâm ümmetinin de devletidir... Haçlının gözünde Türk’sen Müslümansın kardeşim, istersen minareleri yık yerine çan tak. Cemil Meriç rahmetlisi’nin dediği gibi, istersen bütün Kur’an’ları yırt ve her eve İncil dağıt, sen Müslümansın, elhamdülillah ki, öylesin..
“Boşuna Şemsipaşalaşma..” diyor..
Dedikten sonra da..
Bir siz misiniz Türk, bir siz misiniz Müslüman, herkesi niye hainlikle suçluyorsunuz diyenlere, diyoruz ki..
 “-Biz kimseyi hainlikle suçlamıyoruz!”
Dikkat edin.. Eleştirilen şahıslar değil, icraatlardır..
Eleştiriyi kabul etmemek ise Firavunluktur..
Firavunluğun yanında Şemsipaşalık pirüpak  kalır..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları