Türkiye güvenlik, NATO tampon bölge peşinde

Türkiye güvenlik, NATO tampon bölge peşinde
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, "NATO ülkelerinin Türkiye'nin güvenliğini sağlamak değil güvenliğine tehdit oluşturmakta olduğunu görüyoruz. Türkiye NATO'dan siyasi toprak bütünlüğünü garanti etmesini talep etmelidir" dedi.

Fatih ERBOZ / Ankara

NATO'nun Brüksel'deki zirvesi Türkiye'nin içinden geçtiği süreçte jeopolitik ve jeo stratejik tercihlerini bir kez daha gözden geçirmesini tartışmaya açtı. Bir güvenlik teşkilatı olan NATO'nun Türkiye'nin de üyesi olduğunu söyleyen Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, "Özellikle antlaşmanın 5'inci maddesiyle Türkiye herhangi bir saldırıya uğradığında NATO ülkeleri saldırıya uğramış gibi reaksiyon göstermesi gerekir. Gerçek resimde ise NATO ülkelerinin Türkiye'nin güvenliğini sağlamak değil güvenliğine tehdit oluşturmakta olduğunu görüyoruz. Türkiye NATO'dan siyasi toprak bütünlüğünü garanti etmesini talep etmelidir" dedi.

Eslen, "Jeopolitik olarak baktığımızda NATO ülkeleri Türkiye'yi istikrasız Orta Doğu ile kendi bölgeleri arasında bir tampon olarak görüyor. Güvenliğini Türkiye üzerinden sağlamaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu. Buna karşılık Türkiye'ye hasmane davranışta bulunduklarını bildiren Eslen, "NATO üyesi Yunanistan Ege Denizi'nde antlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırıp genişlemeye devam ediyor. Doğu Akdeniz'de Kıbrıs meselesinin kendi çıkarlarına uygun şekilde sürmesi için batının baskısı var, buradaki doğal gazın Kıbrıs-Girit-Yunanistan üzerinden Avrupa'ya satışı pahalıya mal olduğundan Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini Türkiye'nin garantörlükten vazgeçmesini istiyorlar. Ayrıca bölgede ABD-İsrail-Yunanistan- Güney Kıbrıs bölgede tatbikatlar yaparak Türkiye'ye gözdağı veriyorlar. Bu nasıl bir ittifak, böyle ittifakta Türkiye güvenliğini nasıl sağlayacak?" dedi.

ABD'nin Türkiye'nin komşuları İran ve Rusya'yı tehdit olarak gördüğüne de değinen Eslen, önümüzdeki süreçte Türkiye'nin ciddi bir kararla karşı karşıya kalabileceğine vurgu yaptı. "Bir taraftan da NATO üyesi Türkiye'nin finansal krizi var. Batı kaynakları bunların hepsinin taviz olarak döneceğini iddia ediyor" diyen Eslen sözlerini şöyle tamamladı:

"Suriye'de PKK-PYD devletinin kurulması tavizi isteneceğini biliyoruz. ABD ve diğer NATO ülkeleri istiyor. Türkiye gerçekçi olup şu soruyu sormalı, NATO Türkiye'nin güvenliğini mi garanti ediyor, yoksa NATO üyesi ülkeler Türkiye'ye güvenlik sorunu mu oluşturuyor? Zor bir süreçten geçiyoruz. S-400 meselesi var. Türkiye bunu Rusya'dan almak zorunda kaldı NATO da bunu kabullenmiyor. Türkiye'nin bu ortamda denge politikaları olmayacaktır. Türkiye yeni jeopolitik konumunu NATO ile ilişkilerini ve geleceğini yeniden değerlendirmek zorunda. NATO zirvesi vesilesiyle şapkayı önüne koyup jeopolitik konumunu gözden geçirmeli, denge politikalarını götüremeyeceğini görmek zorundadır."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş