Türkiye, Şanghay 5'lisine mi katılıyor?

Türkiye, Şanghay 5'lisine mi katılıyor?
Avrupa Birliği'ne yüklenen Erdoğan, "Şanghay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?" diyerek AB'ye rest çekti.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ipler her geçen gün gerilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Şanghay 5'lisi çıkışı geldi.

"AB, Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmedi" diyen Erdoğan, "Pek görmeye de niyetleri yok. Zaman zaman şahsıma hakaretler, zaman zaman ülkemizde fikir özgürlüğü olmadığı, hak ihlalleri iddialarını gündeme getirdiler" diye konuştu. 

Pakistan ve Özbekistan gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’tan dönüşte gazetecilere Şanghay 5'lisi ile ilgili açıklamada bulundu.

İşte o açıklama:

TÜRKİYE'NİN ŞANGHAY 5'LİSİNE KATILMASINI TEMENNİ EDİYORUM

Brexit bana göre güzel bir tevafuk oldu. Yani, Avrupa’da diğer ülkelerde bu tür şeyler olabilir. Fransa’dan, İtalya’dan da sesler geliyor. Geçenlerde bizimle ilgili Dışişleri Bakanları bir araya geldiler. Önce hırsla bir araya geldiler. Daha sonra Avusturya’nın dışında hiçbirisi Türkiye ile müzakerenin dondurulması noktasında fikir beyan etmedi. Bu tabii önemli bir şey. Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. “Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği” dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama, ben de kendi kanatimi söylüyorum. Mesela, “Şanghay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?” diyorum. Bunu sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şanghay 5’lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu Şanghay İşbirliği Örgütü’ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu. İran da girmek istiyor. Sayın Putin, “Bunu değerlendiriyoruz” gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.