Türkiye ve teknoloji ithalatı

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Başbakan Tayip Erdoğan Cep telefon ithalatına giden paraya çok acıyor.  Biraz da canını yakıyor. Düşünün her ay milyonlarca dolar Apple’ye, Samsung’a ve daha bir çok şirkete gidiyor.
Başbakan çok haklı.
Türkiye 1 iphone 5 telefona ödediği dövizi geri kazanabilmek için en az bin çorap üretip ihraç etmesi gerekiyor.  Türkiye’ye son bir yılda giren sadece iphone 4s ile kıyasladığımızda milyarlarca çorap veya milyonlarca gömlek veya tırlar dolusu domates-meyve ihraç etmemiz gerekiyor.
Bu elbette bir ülkenin başbakanının canını yakar.
Canı yanan sadece başbakan değil, aslında 70 milyonluk Türkiye.
2005 yılında Davos’da yapılan bir toplantıda, dünyaca ünlü teknoloji şirketi HP’nin CEO’su Rusya’ya teknolojik destek vereceklerini söyleyince Vlademir Putin çok sert çıkmıştı:
“Rusya’nın insan kaynağı yok mu ki siz bize yardım edeceksiniz!”
Putin’in bu duruşu Rusya’da gurur duyulan bir olay olmuştu.
2012 yılına geldiğimizde Rusya yazılım ve teknolojik yatırım alanında Amerika ile yarışamasa da kendi kendine yeter bir ülke haline gelmiştir.
Rusya’da bugün bilgisayarları için kendi yazılımını yazmakta Rus şirketleri kendi markalarını yaratmak için çaba harcamaktadır.
Gelelim Türkiye’ye.
Ülkemizde ne oluyor?
Ülkemizde tam gaz teknoloji ithalatı sürüyor.Türk malı olarak lanse edilen ürünlerin yüzde 98’i Çin malı. Çin’den parçaları getir monte et ve sat!
Sonuç böyle olunca Türkiye tıpkı mehter takımı gibi bir ileri bir geri yapıp duruyor.
Gelelim cep telefona. Neredeyse Türkiye’nin ithalatındaki en büyük kalem.. Cep  telefonuna Türkiye her zaman para verecektir. Genç bir nufus ve reklam bombardımanı malesef Türkiye’yi döviz  konusunda sıkıntıya sokmakta.
Türkiye bu konuda ne yapmalı?
Türkiye teknoloji eğitimini okullara sokmalı. Özellikle donanımdan çok yazılım konusunda yatırım yapmalı, yurtdışındaki beyinlerimizi Türkiye’ye gelmelerine teşvik etmeliyiz. Bugün google, Microsoft, Facebook ve daha bir çok şirkette yüzlerce Türk yazılım mühendisi çalışmakta. Onları devlet olarak Türkiye’ye davet etmeliyiz.
Yerli otomobil sevdası ile yanıp tutuşan ancak sadece lafta kalan proje yerine kendi cep telefonumuzu tasarlamalıyız. Üretmeliyiz demiyorum tasarlamalıyız. Çünkü cep teknolojinde kullanılan gerek işlemci gerekse cipler Çin’de üretilmekte  Amerikalı dev şirketler bile Çin’de almakta. 3 dolara alınan işlemcilerle oluşturulan cep telefonları  yazılımlarla markalaşmakta ve biz dahil dünya ülkeleri milyarlarca dolar ödemekte.
Türkiye kendi yazılımını yapacak beyne ve kapasiteye sahip.
Sahipi olmadığı tek şey devletin düzenleyici politikası.
Bence başbakan Erdoğan her ay  ithalat rakamlarında cep telefona ödenen paraları gördüğünde “Biz nİye yapamıyoruz”  diye sinirlenmeli.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları