Türkiye Vehhabi ittifakına mı girdi?

A+A-
Arslan BULUT

Muharrem Sarıkaya, Habertürk'teki 4 Ekim 2015 tarihli ve "Suudi ve İsrail'in Kürdistan anlaşması" başlıklı yazısında Suudi Arabistan ve İsrail'in, 2014'ün başından bu yana aralarındaki sorunları çözmek üzere 5 kez bir araya geldiklerini, birlikte hareketin ve "ortak düşman" diye tanımladıkları İran'a karşı alacakları tutumu belirlemenin yollarını aradıklarını, son görüşmelerinden birinin de Washington merkezli Dış İlişkiler Konseyi'nde 4 Haziran 2015'te yapıldığını yazmıştı.. 

Sarıkaya, haberi CFR denilen kuruluşun İnternet sitesinden almıştı. Görüşmede Suudi tarafını temsil eden eski Washington Büyükelçisi general Enver Macid Eşki, İsrail'i temsil eden Büyükelçi Dore Gold'a "Türkiye'nin Osmanlı ihtişamını geri getirmek için kendi rüyasından uyandığını" vurgulamış; Araplar ve İsrail arasında barış sağlanması, İran'da siyasi sistemin değiştirilmesi, Arap ülkelerini korumak için bir Arap Gücü oluşturulması, Arap dünyasında İslami ilkelere dayalı demokrasinin temellerinin hızla kurulması ve "Büyük Kürdistan'ın yaratılması için barışçıl yollarla İran, Türkiye ve Irak'ın emellerini zayıflatıp Kürdistan lehine bu 3 ülkenin parçalanması" önerisinde bulunmuştu.

***

Hüseyin Vodinalı da Oda TV'de, 2003 yılında, "Suriye'nin ateşe verilmesinin mimarlarından" olan Suudi İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan'ın MOSSAD Başkanı Tamir Pardo ile görüştüğünü yazmıştı. Yine Amerika'nın CBS haber kanalının eski yöneticilerinden Bary Londo, Mossad başkanının defalarca Arabistan'ı ziyaret edip, Mossad'ın İran'ın nükleer bilginlerine karşı suikastlarının parasını aldığını iddia etmişti. O Suudi Arabistan ki, El Kaide'nin de IŞİD'in de finansörüydü!

Ergün Diler de Takvim gazetesindeki 15 Ekim 2015 tarihli yazısında, 2012'de Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Kabil'in Ankara ziyaretini ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Suudi Arabistan ziyaretini hatırlatarak, "askeri ittifak masaya yatırıldı" diye yazmıştı.

Ve 22 Ekim 2015'te Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdul Rahman Bin Saleh Albanyan Ankara'ya geldi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştü.

Derken önceki gün bomba haberi, Suudi Arabistan devlet televizyon kanalı Arabiya patlattı! Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 İslam ülkesinin, merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak, "Teröre karşı İslam ittifakı" oluşturduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman da "merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak olan askeri ittifak"ın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini, yeni ittifakın sadece IŞİD'e karşı değil, karşılaşılan bütün "terörist" gruplarla mücadele edeceğini söyledi!

İttifaka Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve Pakistan'ın dışında Somali, Maldivler, Bangladeş, Sierra Leone, Gine, Benin, Sudan, Filistin, Lübnan, Komor Adaları, Çad, Kuveyt, Ürdün, Moritanya, Togo, Tunus, Nijer, Cibuti, Katar, Nijerya, Senegal, Libya, Yemen, Malezya, Mali, Gabon, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Bahreyn'in katıldığı bildirildi!

***

Böylece, Suudi Arabistan'ın CFR'de tezgâhladığı ve Türkiye, İran ve Irak'ın parçalanmasına dayalı Büyük Kürdistan projesi, Türkiye'nin de desteğiyle hayata geçirilmiş olacak! İnanılır gibi değil ama BBC'nin dünyaya duyurduğu"Teröre karşı İslam ittifakı"nın arkasında bu kadar aleni bir proje var!

TBMM, böyle bir ittifaka onay verir mi? AKP iktidarı, Türkiye'yi parçalamak için İsrail'e öneride bulunan bir ülkenin peşine takılacak ve herkes bunu sineye mi çekecek? İslam İşbirliği Teşkilatı ne güne duruyordu? Orada İran ve Suriye var diye mi, sözde Sünni gerçekte Vehhabi ittifakı kuruldu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları