"Türkiye'nin kozu El Bab ve Afrin olmalı"

"Türkiye'nin kozu El Bab ve Afrin olmalı"
Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "Türkiye, Suriye anayasa görüşmelerine oturduğunda elinde El Bab ve Afrin kozu olmalı. 'Kürt federe devleti istemiyorum, aksi halde buradan çıkmam' demeli." ifadelerini kullandı.

Fatih ERBOZ / YENİÇAĞ

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, ABD ve Rusya'nın Türkiye'yi İdlib konusunda rahatlatırken Fırat'ın doğusuna operasyon yapmasını istemediğini, burada Suriye ile işbirliğine gitmeye zorlandığını söyledi. Pekin, İdlib'de Rusya'nın Suriye'yi destekleyeceğini belirterek şöyle dedi:

"20 kilometrelik bölümünden bir çizgi çekin orada bir tampon bölge meydana gelecek. Türkiye'de muhtemelen gözetleme noktalarını oraya çekecek. Diğer tarafın kontrolü Suriye'ye geçecek. Fırat'ın doğusundan ABD'nin gitmesi, buraya Suriye'nin girmesi isteniyor. Hem Güvenlikli Bölge hem de Fırat'ın doğusuna operasyona sıcak bakmıyorlar. Fırat'ın doğusunda görüyoruz ki açıkça Adana Mutabakatı işaret ediliyor. Kıbaca 'Suriye ile işbirliği yapın' diyorlar. Suriye buraya hakim olsun, ABD çıksın. İdlib'de büyük bir operasyon beklenmemeli. Orada daha ziyade teröristleri etkisiz hale getirmek için daha küçük ve nokta operasyonların yapılacağı anlaşılıyor. Birkaç yerden sığınmacıları da o bölgeye yaymak düşüncesi söz konusu. Türkiye, sınırında 20 kilometre güneyinde tampon bölge oluşturmak istiyor. Türkiye, Fırat'ın doğusunun tamamına girmese bile Telabyad'dan, Rakka'ya doğru girip o bölümü kontrol edebilir. O bölgeyi kontrol ettiği zaman Fırat'ın batısındaki unsurlarla beraber hem Menbiç'i hem de Fırat'ın doğusunda bir devlet kurulmasını, federal yapıyı engellersiniz. Suriye ile işbirliği yapıp Türkiye yukarıdan, Suriye de aşağıya girebilirse o zaman hem Rusya'nın hem de bölge ülkelerinin desteğini alırız. ABD'yi bölgede yalnız bırakırız. Türkiye'den olabilecek göçlere karşı da AB ülkeleri bizi destekleyebilir."

İsmail Hakkı Pekin, Türkiye'nin Suriye için anayasa görüşmelerine oturduğunda elinde bir koz bulundurması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin hem El Bab hem de Afrin'i elinde tutmak zorunda olduğunu kaydeden Pekin, şöyle devam etti: "İdlib'i de keşke yapabilseydik ama olmadı. Bu bölgeleri elinde tutup öbür tarafta şunu söyleyebilir Türkiye: 'Ben Fırat'ın doğusunda Kürt federe devleti istemiyorum, böyle bir oluşum olursa buradan çıkmam.' Anlaşma oluncaya kadar bu böyle devam eder. Aynı şeyi Tel Abyad'dan girerse orada yapabilir. Türkiye'yi İdlib konusunda rahatlatıyorlar. 'Fırat'ın doğusunda Suriye ile işbirliği yap, meşru zemin Adana mutabakatı olsun' diyorlar. Anayasa komitesi de hazır."

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş