27 Eylül 2021 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Murat AĞIREL
Murat AĞIREL

Türkiye'nin Narcos'u -2-

[email protected]
+
Aa
-
4 Temmuz 2021 Pazar

İlk yazımda uyuşturucu kaçakçılığının hangi yollardan yapıldığını anlatmış bazı isimleri açıklamıştım.

Şimdi de sürekli uyuşturucu operasyonlarında duyduğumuz Mersin Limanı'nda yaşananları anlatayım.

Adı: Sandra Wendy Monroy Moreno.

1 tonluk kokain operasyonunda hedefteki gemi Ekvador'daki, Yıldırım Holding'in sahibi Yüksel Yıldırım'a ait Yılport Limanı'ndan geliyor ve gemide yine muz yüklü. Bu kokainin alıcısı ise Özşimşekler firması. Muzun markası bu sefer Derby.

Bu yakalamadan sonra yine aynı limanda 150 kg daha kokain yakalandı. Alıcı, gönderici yine aynı kişiler.

Gönderici Rastoder, Slovenya firması. Alıcı ise Özşimşekler Gıda San. Tic. Ltd. Şti.

 

En son ise 23 Haziran'da 463 kilogram daha kokain yakalandı. Bu sevkiyat Ekvador'un Guayaquil Limanı'ndan Mersin'deki Alyans Meyve adlı firmaya geliyor.

Firma 2019 kuruluşlu ve Mehmet Ali Keser ve Mehmet Yüksel ile birlikte Alyans Gümrük adlı firmayı kuruyor. Daha sonra Mehmet Ali Keser tek yetkili oluyor. Firma sonra Abdülkadir Karakayalı'ya devir oluyor ve firma ismi değişiyor.

İddiaya göre alıcı aslında emanetçi. E.K.B. isimli bir kişi asıl alıcı. Dubai'de bir firma fatura kesiyor.

Firmanın adresi İhsaniye Mahallesi. Bahçeler Cad. No 22 Akdeniz/Mersin. 11 Kasım 2019'da hem unvan düzeltilmiş hem adres değişmiş. Aynı adreste bir firma daha var. Nurpek adlı firma. Sahibi Ö.B. Bu isim E.K.B.'nin kardeşi. Alyans isim ve sahip değiştirdikten sonra yeni adresi arka planda olan kişinin adresine taşınıyor.

Peki, Dubai'de bulunan firma kim? Hemen bununla ilgili araştırma da yaptım. Daha önce 5-6 firma ile bağlantılı bir firmaya ulaştım.

Phoenix adlı bir firma. Dubai, bu firmayı uyuşturucu bağlantısı nedeniyle kapattı diye bir bilgi elde ettim ancak resmî kaynaklara doğrulatamadım. Ancak bu firma 2019-2020 ortalarına kadar faalmiş.

 

Dubai ayağı çok önemli... Çünkü Türkiye'ye gelen muzu direkt Kuveyt Dubai'ye ihraç etmek dikkat çeker, ama başka bir ürün olarak çıkarırsanız dikkat çekmemiş olursunuz.

Mesela Elma!

Elma işi yapan Fruit Master adlı firma var. Tesadüf bu ya aynı adreste Sandra Wendy Monroy Morena'dan muz alan başka bir firma var FOR GIDA!

For Gıda ne alaka diyeceksiniz. Az önce bahsettiğimiz Kadir Batış daha önce For Gıda'da çalışıyordu. Tesadüf mü?

Gelelim Sandra Wendy Monroy Moreno'ya...

Kim bu isim?

Anlatayım...

Kolombiya, kokain için Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) tarafından kıskaca alınınca, özellikle Avrupa, Orta Doğu rotasına kokain sevkiyatları tehlikeye girdi.

Büyük miktarda kokain yakalanmaya başlanınca karteller yeni rotalar belirledi. Bu rotalardan biri Venezuela diğeri Ekvador'du. Oradan da Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu'ya dağıtım noktası olarak belirlendi.

Ne olduysa bundan sonra oldu.

Türkiye'de bu dönemde Ekvador'dan en çok ithalat yapan ilk 5 ülke arasına girdi. Türkiye Irak, Türki Cumhuriyetler, İran, Suriye (iç savaş sonrası) için atlama noktasıydı.

Aslında bu ülkelere sadece muz servisi yapılmıyordu. Kokain de muzla birlikte Türkiye'ye sokulduğu gibi, bu ülkelere gönderiliyordu. Suriye'de karışıklık başlamadan önce kokainin bir kısmı oradan dağılıyordu. Ama iç savaş çıkınca oradaki karteller Türkiye'yi özellikle Mersin'i seçti.

Ekvador'da kullanılan en bilindik firma Frutadeli S.A. Fakat bundan ayrıca başka firmalar da var.

Tek tek yazalım...

Bu şirketin sahibi Sandra Wendy Monroy Moreno. Ekvador'da yaşıyor. Bir İtalyan mafya ailesi ile çalışıyor. Sıfırdan en büyük ihracatçılardan biri oldu. İlk 3 ihracatçı arasında adı geçiyor. "Panama Papers" olarak bilinen kara para aklama belgelerinde adı sızdı. Panamada kullandığı paravan şirket Lefinar S.A.

Konteynerlerinde Türkiye'de defalarca kokain yakalandı.

Ayrıca Dubai-Suudi Arabistan-Cezayir ve İran'da da kokain yakalattı. En son Ekvador'da yükleme yapılırken yüzlerce kilo fazla kokain konteynerlerinde gemiye yüklenmeden yakalandı. Defalarca Türkiye'ye giriş yaptı. Kimlerle görüştüğüne, ne yaptığına dair bir bilgiye ulaşamadım.

Olayların içerisindeki diğer firmalardaki benzerlikler dikkatimi çekti.

Generatıon General Trading-Dubai. Ulaştığım belgelere göre gönderdiği Türk firmalarının çoğu paravan, sürekli Türkiye'de şirketler kuruluyor.

Son olarak ise Slovenya asıllı Rastoder firması kayıtlara geçiyor. Sahibi dikkat çeken bir isim. Eski Kızıl Ordu mensubu. Karadağlı. Yugoslavya parçalanırken Sloven vatandaşlığına geçmiş. Slovenya'nın en tanınan ama en gizemli isimlerinden biri...

Ve bu Rastoder firması Türkiye'de son yakalanan firma olan Özşimşekler Gıda'ya 9 yılda yüzlerce gemi göndermiş. 1 konteyner muz 25 ton ve konteynerde 1 ton kokain bulundu. 7000 tonluk gemide neler olabileceğini düşünün. Üstelik bu gemiler kontrol altında olmayan Mersin Serbest Bölge'ye yanaştı.

Ve ardından operasyonlar geldi.

Biz ünlü "Narcos" dizisi gibi işleyişi yazmaya devam edelim.

Gemilere yükleme yapılırken aynı marka kutular Kolombiya'da paketleniyor ve paketlenirken muz kutularına kokainler yerleştiriliyordu.

Örneğin Derby marka muz kutuları Kolombiya'da paketleniyordu. İçindeki muzlar Kolombiya orijinliydi ama kutularda "Product of Ecuador" (Ekvador üretimi) yazıyordu. Buradan yüklenen kamyonlar limanlara gelip Ekvador muzu gibi gemilere atıp Türkiye'ye gönderiliyordu.

Bu gemiler 6000-7000 ton (300.000 kutu) yükle Ekvador'dan direkt Türkiye Mersin Serbest Bölge Limanı'na geliyordu. Yani kokainlerin adresi belliydi. Gerek Ekvador limanında gerekse Mersin Serbest Bölge Limanı'nda kontrol hemen hemen hiç yoktu.

Bu konuda Mersin Serbest Bölge işletme sahibi Ali Avcı ile görüştüm.

Sayın Avcı ile görüştüklerimi ve tüm bu bağlantının ortasındaki firmanın adını da sahibinin ismini de bir sonraki yazıda açıklayacağım.

Kısaca şunu söyleyeyim bu buzdağının görünen yüzü... (Devam edecek.)

 

 

***

 

FOR GIDA A.Ş. DÜZELTME METNİ

 

04.07.2021 TARİHLİ Yeniçağ Gazetesinde ve hpttps://yenicaggazetesi.com.tr adlı internet sitesinde yayımlanan Murat Ağırel imzalı “Türkiye’nin Narcos’u 2” başlıklı düzeltme ve cevap gerektiren köşe yazısında müvekkil For Gıda A.Ş. hakkında tamamıyla asılsız bilgiler sansasyonel bir dille aktarılarak, müvekkil şirket sanki yasa dışı ilişkiler içerişimdeymiş gibi okuyucu nezdinde algı oluşturmaya çalışılmıştır. Bu iddialara bağlantı ise 2012 yılında şirketten ayrılmış olan ve şirketle o zamandan bu yana bağlantısı bulunmayan Kadir Batış’ın ismi üzerinden yapılmıştır. Bu yazıda geçen İDDİALAR asılsızdır. Müvekki şirket yaklaşık otuz yıllık ticari hayatında tüm yasal sorumluluklarını yerine getiren, yasalara ve ticari teamüllere uygun hareket eden sektörde itibar ve söz sahibi bir firmadır. Doğru olmayan bu haberle müvekkil şirketin ticari itibarına zarar verilmesi hedeflendiği gibi okuyucunun “doğru haber alma hakkı” da ihlal edilmiştir.

Yine yazıda bahsi geçen Fruit Master Dış Ticaret A.Ş. ile müvekkil For Gıda A.Ş. nin sahibi ve yetkilisi aynı kişi olup her iki şirketin aynı adreste bulunmasında yasal hiçbir engel bulunmadığı gibi bu durumun sanki çok enteresan bir olaymış gibi okuyucuya sunulması müvekkili itibarsızlaştırma, karalama ve okuyucu nezdinde sansasyon yaratma amacı taşıdığı çok açıktır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.

For Gıda Ticaret Pazarlama ve Nakliye A.Ş. adına Av. Erkan Karakaya

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Sadece seçim değil bu bir referandum!
Sadece seçim değil bu bir referandum!
Arslan BULUT
Sadece seçim değil bu bir referandum!
Anayasa'nın 'Başlangıç'ı nasıl değişecek?
Anayasa'nın 'Başlangıç'ı nasıl değişecek?
Arslan TEKİN
Anayasa'nın 'Başlangıç'ı nasıl değişecek?
İzmir'in derin çıkmazları!..
İzmir'in derin çıkmazları!..
Mehmet FARAÇ
İzmir'in derin çıkmazları!..
Osmanlı mirası rant oldu
Osmanlı mirası rant oldu
Murat AĞIREL
Osmanlı mirası rant oldu
Bizimle dalga mı geçiyorlar?
Bizimle dalga mı geçiyorlar?
Orhan UĞUROĞLU
Bizimle dalga mı geçiyorlar?
Bu dolar düşmez çünkü…
Bu dolar düşmez çünkü…
Remzi ÖZDEMİR
Bu dolar düşmez çünkü…
Bu yol çıkmaz sokak!
Bu yol çıkmaz sokak!
Servet AVCI
Bu yol çıkmaz sokak!
Ekonomi ve dış politikada dibe vuran Türkiye!
Ekonomi ve dış politikada dibe vuran Türkiye!
Evren Devrim ZELYUT
Ekonomi ve dış politikada dibe vuran Türkiye!