Türkiye'nin stratejik hamlesi!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

PKK/PYD terör örgütü Suriye'nin kuzeyinde terörist kamplar kurdu, uyudular. PKK/PYD, elini kolunu sallayarak demografik/etnik temizlik yaptı seyrettiler. Bütün bunlara ek olarak PKK, ABD'nin yanaşması haline geldi, şaşırdılar. Arkasına aldığı ABD desteğiyle Kobani'de Kanton ilan etti buna karşı çıkmadılar aksine yardım ettiler. Yetmedi Süleyman Şah Türbesini taşıyarak, PYD'nin önünü açtılar. PYD/PKK adım adım Türkiye'yi güneyden kuşatacak bir koridor boyunca hâkimiyet tesis etti Türkiye harekete geçti.

Gaziantep, Kilis ve Hatay ile sınırı bulunan Afrin, Suriye iç savaşının başlaması ardından terör örgütü PYD denetimine geçmişti. Afrin'de yönetimi elinde bulunduran PYD, 2014 yılı başında kanton ilan etti.

Bu gelişme doğrudan Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik bir tehditti. Türkiye bugünkü Afrin harekâtını o zaman yapması gerekliydi. Dört yıllık gecikmeyle de olsa yapılan harekat çok büyük sonuçlar yaratacak niteliktedir.

En stratejik hamle!

ABD/İsrail stratejisi, bölgede Türkiye/Suriye/İran ve Irak'ı istikrarsızlaştıracak bir uydu devlet ön görüyor. Daha Türkiye harekete geçmeden PKK uzantısı PYD/YPG unsurları ABD eliyle 'sınır güvenlik gücü' ilan edilmişti. ABD'nin PKK/PYD ikilisinden otuz bin kişilik bir sınır gücü oluşturulmasından bu nedenle bahsediliyordu.

ABD açıktan Trump döneminde teröristleri silahlandırarak devletleştirmek için Türkiye'ye karşı harekete geçti.  ABD hem FETÖ'yü hem de PKK'yı bu amaç için kullanmaktadır. 15 Temmuz darbe girişiminin amacı da buydu.  Suriye'nin kuzeyinde ABD hamiliğinde bir terör devleti oluştururken Türkiye'yi iç savaşla meşgul etmekti amaç…

Türkiye'yi PYD üzerinden güneyden kuşatmayı esas alan ABD/İsrail projesinin Afrin operasyonuyla ortadan kaldırılmış oluyor. Afrin'e yapılan müdahale Türkiye'nin milli güvenliğini korumaya yönelik en stratejik harekettir.

Afrin harekatı ABD'nin PYD/YPG aşkını tamamen ortadan kaldırmasa bile en aza indireceğinden kimse kuşku duymamalıdır.

ABD güce tapan kaba bir kadronun yönetimindedir. Güçlü kimse onunla iş tutmak ABD'nin temel politikasıdır.

Harekat akıllı bir biçimde yürütülüyor!

Türkiye Afrin harekâtını çok haklı argümanlara dayandırdığı gibi aynı akılcılığı harekât sırasında da gösteriyor.  Harekât Türkiye topraklarından yürütülüyor. ABD'nin bir zamanlar uyguladığı terörü önleyici saldırı niteliğini taşıyor. Kara harekâtı da Özgür Suriye Ordusu tarafından yapılıyor.  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara gücü, komşu bir ülkenin topraklarına fiilen girmiş değil, fiilen çatışmaların içinde bulunmuyor. ABD nasıl ki Suriye'de kestaneleri ateşten PYD kanalıyla almayı deniyorsa Türkiye'de ÖSO vasıtasıyla aynı işi yapıyor.

Türkiye'nin kararlılığı ABD/İsrail taşeronu PKK-PYD'nin Kürt kimliği altında bölgeyi etnik ve mezhebi çatışmalarıyla birbirine vurdurmayı amaçlayan sinsi planı da etkisiz kılacak niteliktedir.

HDP, 8 Ekim Kobani hadiseleri dolaysıyla yaptığı gibi yine halkı sokağa çağırdı. HDP, "Protestolar yapılmalı. Halklarımızı sokağa sesini yükseltmeye ve demokratik tepkisini vermeye çağırıyoruz" denilmesine karşın sokakta müşteri bulamaması üzerinde durulması gereken önemli bir husustur.

 PKK'nın ABD'nin taşeronluğunu yaptığı gerçeği öylesine açık ki, sokaktaki insanın bunu görmemesi mümkün değildir.

PKK'nın ABD'nin taşeronluğunu yaptığı gerçeği öylesine ayan beyanortada ki, sokaktaki insanın bunu görmemesi mümkün değil.

Dahası, sadece Türkiye değil bölgedeki Arap, Kürt, Fars bütün halklar, hatta devletler geleceklerinin tehlikede olduğunun farkında

Türkiye'nin Afrin harekâtına en şiddetli karşı oluş ABD'den gelmişti. ABD, Türkiye'yi bu harekâta kalkışmaktan caydırmak için elinden geleni yapmıştır. Ardından da mecburen sessiz kalmıştır.

Fransa ise yine Fransızlığını yaptı. BM'yi Afrin için toplantıya çağırdı. Her şeyin ulusular arası hukuka uygun bir biçimde yürütüldüğünden BM'nin yapacağı çok fazla bir şey de yoktur.

Allah (CC) Mehmetçiğin bahtını açık etsin!

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları