Türkiye'nin nüfus yapısı değişiyor...

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ''Uluslararası Göç İstatistikleri -2018''i açıkladı. 2018 yılında Türkiye'ye başka ülkelerden 577457 göçmen nüfus geldi. Bunun yanında 323918 vatandaşımız da başka ülkelere göç etti.

2018 yılında göç olarak gelen ve giden nüfusun çoğunluğunu 20-29 yaşları arasındaki genç nüfus oluşturuyor. Bu oranlar:

* Türkiye'ye göç eden yabancıların yüzde 22.2'si,

* Türkiye'den yurt dışına göç eden vatandaşlarınızın da yüzde 28.9'u bu genç nüfustan oluşuyor.

Gençlerimizin nerdeyse üç kişiden birisi yurt dışına gidiyor. Aslında; giden gençlerin gitmekten başka çaresi kalmıyor. TÜİK verilerine göre gençlerde açıklanan işsizlik oranı yüzde 24'e çıkıyor, fiili işsizlik oranı da yüzde 30'u geçiyor.

Bunların yerine göçmen olarak gelenler için iş hazır değil… O zaman gelenlerin yapacağı bellidir. Ya karın tokluğuna çalışacaklar veya gayri meşru işlere girecekler.

G20 Liderler Zirvesine katılmak üzere Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir törende, Türkiye'de 4 milyon mülteci olduğunu, Suriyeli mülteciler için 37 milyar dolar harcandığını söyledi.

AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyelileri desteklemek için taahhüt ettiği 6 milyar Euro'luk desteğin sadece 2,35 milyar Euro'luk kısmını aktardığını açıkladı.

Kaba bir hesapla, Türkiye Suriyeli mülteciler için 27 milyar dolar harcamış. Eğer bu 27 milyar doları gençlerin eğitimi ve istihdam imkanları için harcasaydık, gençlerde işsizlik oranını çok düşürmüş ve gençlerin yurt dışına göçünü büyük oranda önlemiş olurduk.

2018 yılında Türkiye ye göç edenlerin ilk üç sırada, yüzde 35'i İstanbul'a Yüzde 12.4'ü Ankara'ya, yüzde 6'ü Antalya ya geldi.

İç İşleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre halen Türkiye de 3 milyon 630 bin Suriyeli var. Bunların 540'bin İstanbul'da yaşıyor ve bu nedenle Bakanlık önlem almaya çalışıyor. Aslında  Suriyelilerin sayısını tam olarak bilmemiz imkansızdır. Her gün kaçak yoldan da binlerce insan giriyor.

YENİÇAĞ gazetesinin dünkü manşeti, ''Kaçak Yolu Türkiye'' idi. Türkiye Avrupa'ya kaçak yoldan geçiş yolu oldu. Dahası Türkiye'den Avrupa'ya girmeye çalışan insanlar arasında yüksek zayiat ortaya çıkıyor. Gerçekte bunları serbest bırakırsan tamamı Avrupa'ya gider.

Dahası kaçakların içinde terörist olanlar, DEAŞ militanları da olabilir. Bu nedenle her gün medyada sık-sık DEAŞ operasyonları yer alıyor. Güvenlik güçlerimizin enerjisini DEAŞ ve terör için kullanıyoruz.

Öte yandan Türkiye'de Fiili işsiz sayısı 7 milyon dolayındadır. Buna rağmen Suriyeliler dışında da yaklaşık bir milyon yabancı Türkiye de izinli veya izinsiz çalışıyor. Üstelik bizim sonradan görme bazı şımarık zenginlerimiz işçisine 300-400 dolar öderken,  ev işinde çalışan bu yabancılara  800 - 900 dolar maaş ödüyor. Bunlarda bu paraları kendi ülkelerine götürüyor. 

Sonuç :

1 - Suriyelilerin ve Arapların Türkiye'ye göçü ile, Türkiye'nin etnik yapısı değişiyor. Arap nüfus artıyor. Üstelik bunlar daha hızlı çoğalıyor. Suriyelileri misafir ederken kendi insanımızı kovmanın misafirlik sloganı ile nasıl bir açıklaması olabilir? Acaba Türkiye üstüne oynanan bir oyuna alet mi oluyoruz?

2 - Suriyelilere sahip çıkıp, kendi vatandaşımızın işsizlik ve güvenlik gibi nedenlerle yurt dışına göç etmesine neden olmak, insani değerler ile de izah edilemez. Bizim insanımız için İnsanlık değerleri işlemiyor mu ?.

3 - Türkiye'den göç eden gençler; bu ülkeyi Türk - Kürt ve azınlık Türk vatandaşları kanımızla ve canımızla birlikte kurduk. Türkiye dünyanın en yüksek insan potansiyeline ve en fazla imkanlarına sahip bir ülkesidir. Bu ülkeyi terk etmek yerine, teröre ve Türkiye üstüne oyunlara hep birlikte karşı çıkmalıyız. Sıkışınca Türkiye'yi terk etmek sosyal sorumsuzluktur.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58