Türkiye'ye kurbağa uyarısı: Tam 36 milyon

Türkiye'ye kurbağa uyarısı: Tam 36 milyon
Yılda 36 milyon kurbağanın ihraç edildiği Türkiye'de, su kurbağalarının neslinin aşırı tüketim nedeniyle yok olabileceği ortaya konuldu.

Türk hükümeti, Ege Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Stony Brook Üniversitesi, Türkiye'deki kurbağa nesli ile ilgili dikkat çeken bir çalışma ortaya koydu. Araştırmaya göre, Çukurova deltasının yerli su kurbağaları aşırı tüketim nedeniyle otuz yıl içinde yok olma tehlikesi altında.

Seyhan ve Ceyhan deltalarında 2013-2015 yılları arası su kurbağası nüfusunun yılda yüzde 20 oranında azaldığını gösteren araştırmada, su kaplumbağalarının 2050’ye kadar yüzde 90 ihtimalle Çukurova’dan silineceği uyarısı yapıldı. Çalışmada, aşırı hasatın aynı eğilimde devam etmesi halinde 2032 yılında türün tamamen yok olabileceği belirtildi.

Oryx dergisinde yayımlanan çalışmada uzmanlar, su kurbağalarının da içinde bulunduğu amfibil nüfusundaki azalmanın ekosistem ve insan hayatı açısından ciddi yıkıcı sonuçları olacağını ifade etti.

Türkiye’de yılda 4 milyon dolar değerinde kurbağa hasadı yapılıyor. Türkiye’den başta Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere pek çok ülkeye yıllık 36 milyon kurbağa ihraç ediliyor. İhracat yapılan ülkelerdeyse kurbağalar gıda olarak tüketiliyor.

Uzmanlar, hasat oranının azalması halinde su kurbağası popülasyonunun hayatta kalabileceğini belirtiyor. Bunun içinse çiftleşme dönemlerinde kurbağa hasadının yasaklanması ve 30 gramın altındaki kurbağaların avlanması ve ihraç edilmesine son verilmesi öneriliyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58