Türkiye’ye Rusya ve Çin’den sıcak mesaj

Türkiye’ye Rusya ve Çin’den sıcak mesaj
Batı’nın yıllardır Türkiye’ye çifte standart uyguladığını belirten Erdoğan’ın ’Şanghay Beşlisi’ açılımına Rusya ve Çin destek verdi.

UMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın “Şanghay 5’lisi içinde Türkiye niye olmasın?” çıkışına Rusya ve Çin’den de olumlu yanıt geldi. Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle ilgili şöyle dedi: “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİO) üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. ŞİÖ, Avrupa Birliği’nden farklı, onun yerine geçemez. Fakat AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen.”

Çin de kapıyı açıyor

Rusya’nın ardından Çin de Türkiye’nin üyeliğine ilişkin olumlu bir açıklamada bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ŞİÖ’ye dair açıklamaları konusunda, “Türkiye’nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz. Türkiye Avrasya’da önemli bir ülke ve Şanghay İşbirliği Örgütü’nün de önemli bir diyalog ortağı. ŞİÖ’nün diğer üyeleriyle ve kurumun yasal çerçevesinde üyelerin tamamının görüş birliği temelinde bu işi ciddi bir şekilde değerlendirmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan ne demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta yaptığı açıklamada şöyle demişti: Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ’Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli. Bazıları eleştiriyor olabilir ama ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, “Şanghay 5’lisi içinde Türkiye niye olmasın? ”Bunu sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şanghay 5’lisinin içinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu Şanghay İşbirliği Örgütü’ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu. İran da girmek istiyor. Sayın Putin, ’Bunu değerlendiriyoruz’gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Örgüt gittikçe gelişiyor

Temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlanan Şanghay İşbirliği Örgütü’nün şu anda 6 tam üyesi var ve 2 ülke daha üyeliğe kabul edildi. Bir yıl sonra da Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla “Şanghay Beşlisi” ni oluşturdu. 2001’de Özbekistan çekimser tavrından vazgeçerek bu uluslararası oluşuma katılma kararı aldı. Örgüt resmen 15 Haziran 2001’de kuruldu. Örgütün merkezi Çin’deki Şanghay şehri seçildiği için adı da Şanghay İşbirliği Örgütü oldu. Örgütün tam üyesi 6 ülke arasında NATO’da olduğu gibi “Herhangi bir üyeye saldırı, diğerlerine de saldırı anlamına gelir” türünden bağlayıcı anlaşmalarıbulunmuyor.24Haziran 2016 Taşkent zirvesinde Hindistan ve Pakistan örgüte kabul edildi. Katılım sürecinin ardından 2017 Astana zirvesinde tam üye olmaları bekleniyor. Örgütün toplam nüfusu dünya nüfusunun neredeyse yarısı kadar. 3 milyar 40 milyon kişi. Günümüzde Moğolistan, İran, Afganistan ve Beyaz Rusya gözlemci statüsüyle örgüte kabul edilmeyi bekliyor. İran’ın da 2017 yılında ŞİÖ’ye kabul edilebileceği konuşuluyor. Türkiye, şimdilik ŞİÖ giriş kapısına çok uzak. “Diyalog Ortaklığı” statüsüne sahip. Bu statü, “gözlemci statüden” bir alt seviye. Türkiye’nin yanı sıra bu statüdeki ülkeler Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal ve SriLanka. Rus uzmanlar, “Türkiye şimdiki NATO üyesi statüsüyle ŞİÖ üyesi olamaz. Bir dizi hukuki çelişkiler ortaya çıkar. Ankara gerçekten ŞİÖ’ye katılmayı düşünüyor ise önce NATO’dan çıkması gerek” diyor.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş