Türkiye'yi konuşan Apo ile Talabani!

A+A-
Behiç KILIÇ

Her akşam üçünü de mutlaka izliyoruz, meydanlarda kalabalıkların önündeler..
Ne diyorlar?..
 “O kötü, benden iyisi yok!..”  Üçünün de söylediği bu..
İktidardaki zaten iktidar, o sözlerle ötekiler umut olabiliyor mu?..
Mesela size şu durum garip gelmiyor  mu?.. Son günlerin öne çıkan konusu, Obama’nın uygulanmasını isteyeceği bir  “PKK paketi”  söz konusu... İçeriği de belli.. “PKK’yı, Apo kadrosunu tasfiye eden Barzani muhtariyetini öne çıkaran plan..”
Hani şu Gül beyin  “Çok güzel olacak”  sözlerini de bu yüzden söylediği çağrıştırılan konu...
Başbakan bir yana...
Ne Baykal, ne de Bahçeli neden o konuda şöyle ayrıntılı bir görüş beyan etmiyorlar dersiniz!!?
Türkiye için çok önemli konu değil mi bu?!.
Konuşan kim?.. Abdullah Öcalan ve Celal Talabani!.. Onların beyanları var ama!!?
Siyasi için, bu konuda seçim öncesi fikir beyan etmek zor iş öyle mi!?. Öyleyse çekiver kuyruğunu demişler!..
“Efendim, Gül konuştu ya!!”
Konuştu da ne oldu, Apo duyar duymaz topa daldı.. Zaten fırsat kollayan malum teraneciler şunu yapıverdiler...  “İmralı, Çankaya diyalog konsepti!” Bir zamanların  “Özal-Apo”  muhabbetine öykünmeler, çözüm önerileri, dolayısıyla PKK ile masa muhabbeti!.. Boşluktan çıkarılmak istenen bu..! Siyasilerin  “Fransız”  kaldığı mesele ABD planı çerçevesinde Barzani-Talabani üzerinden çözülüversin!.. 

Apo ne anladı?
Bel bağladığımız siyasetçilerin ötesinde meseleye dalan Apo’nun durumu da ilginç.. Kendisine muhip, malum matbuat  “İmralı, Gül’ün açıklamalarına duyarlı!”  imajı ile yayın yaptı.. Apo bey, Abdullah beyin sözlerini öğrenince,  “Zaten sayın Gül’ün böyle bir tarzı olduğunu biliyorum. Önemlidir, ben de üzerime düşeni yapacağım!..”  demiş ve daha ne olsunmuş yani!. Oysa, İmralı’daki bey hiç de öyle demiyor!.. Lafının bütününde bildiğini okuyor,  “Bana öyle kafadan silah bıraktırmaktan falan bahsetmeyin!” diyor.
PKK, söz konusu plan çerçevesinde olması beklenen gelişmelerden hoşnutsuz.. Kandil krallığını öyle kolay kolay terk etme niyetinde değil.. Kandil merkezli oluşan karanlık ticaretin geliri, önemli bir devlet bütçesine denk... Bu varlığın korunması, en azından pazarlık kozu olarak bel bağlanılan konuysa Türkiye’deki yerel seçimler... PKK, Kandil’den yaptığı açıklamalarda artık,  “seçimlerimiz”  deyimini açık seçik kullanıyor, yani siyasallaştıklarını benimsemiş, benimsetmiş bulunuyor. Seçimleri kaybetmesi halinde, güç kullanmaya bile gerek kalmadan dağılacağını biliyor..

Duy da inanma!
Bu yüzden PKK, Obama yönetimine karşı homurdanmaya başladı... Ve hatta, Kandil merkezli öyle açıklamalar geliyor ki; konuşanların kimlikleri malum olmasa bu sözleri Türk milliyetçileri söylüyor bile diyebilirsiniz!!. Amerika’nın kirli emellerinden, Türkiye’yi Irak bataklığına, Kafkas, Afgan, İran oyunlarına alet etme planlarından çok doğru analizlerle söz ediliyor!.. Türklerin bu oyuna gelmemesi gerektiğinden dem vuruluyor!..
Bayan Clinton’ın  “PKK ortak düşman”  sözüne kapılınmaması isteniyor...
Hele bir  “Cemil Bayık açıklaması”  var ki müthiş!..
Bakın ne diyor;
 “Ve siyasi İslam Türkiye’de iktidar haline getirildi. Türkiye de bunu kabul etmiş durumda. Ordunun bir kesimi buna karşı durdu. Onlar da tasfiye edildi ve işte Ergenekon adı altında yargılanıyorlar...”
Evet PKK şefinin Türkiye tanımı  “Ergenekon tanımı” na inanabiliyor musunuz... Bütün bu organizasyonu ABD’nin yaptığını açıklıyor Cemil Bayık!..
Hadi kaptırmışken bu beyden devam edelim. Bayık bey, tebasına ABD’nin İran, Türkiye ve Suriye’de kendilerine yol vermeyeceğini, Irak’ta Barzani ile kısmen oynayacağını anlatıyor.. Yani  “Obama planını”  kavradıklarını belirtiyor..  “ABD ekonomik açmazda, Pakistan ve Afganistan’da Türkiye’ye muhtaç, bu nedenle Türklere eli mecbur...” diyor.
Cemil Bayık’ın, TRT’nin açtığı kanal, bazı Kürt sanatçıların Türkiye’ye davet edilmesi gibi konuları da söz konusu planın parçaları olarak değerlendirmesi dikkat çekici...
Bu kişinin bunca lafı etmesinin sebebi de şu.. Tabanının  “silah bırakma çağrısı konusunda” bir gevşekliğe düşmesinden korkuyor.. Eğer silah bırakırsak dağılırız mesajı vermek istiyor...
Seçim önemli, sandık sadece belediye başkanlarını işaret etmeyecek çünkü!.

Yazarın Diğer Yazıları