"Türkiye'yi sorunlar yumağı bekliyor"

"Türkiye'yi sorunlar yumağı bekliyor"
21'inci Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, seçimlerden sonra Türkiye'yi tam anlamıyla bir sorunlar yumağı beklediğini belirtti.

Bünyamin ÖZTÜRK/Ankara

Türkiye'nin genel durumunu değerlendiren 21'inci Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, "Özellikle son 4 senede anayasa ve yasalara aykırı fiili hükümet etme şekli Türkiye'de büyük bir yönetim sorunu oluşturdu. Türkiye yönetilemez hale sokuldu" dedi.

Yeni kurulacak hükümetin birinci önceliğinin ekonomi olduğunu vurgulayan Dilek şunları kaydetti: "Ekonomiyi canlandırıp harekete geçiremediğiniz sürece diğer sorunları çözmeniz de mümkün olmayacaktır. Gelinen nokta Türkiye'nin ekonomi sorunlarını dış destek almadan çözemeyeceğini göstermektedir. Bu nedenle IMF ile yeni bir anlaşma kaçınılmaz gözükmektedir. Diğer öncelikli sorun ise güney sınırlarının hemen dışında oluşan güvenlik tehditleridir. Bugüne kadar buradaki sorunların iç politika hedefli ele alınması nedeniyle sorunun ve tehdidin büyüklüğü iktidar tarafından kavranamamıştır."

Suriye bağlamında Türkiye'yi bekleyen yeni sorun ve tehditlerin de yeni yönetimin karşısına çıkmasının büyük olasılık olduğunu aktaran Dilek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'nin İdlib bölgesinden yaşanabilecek yeni göç dalgası ve bununla birlikte ortaya çıkacak selefi terör örgütlerinin Türkiye'de alan oluşturmaları şeklinde olacaktır. Yunanistan'la ilişkiler ve Doğu Akdeniz'de oluşmakta olan ve henüz Türkiye'nin gündeminde olmayan Türkiye aleyhindeki jeopolitik durum ve ittifaklar da yeni yönetimin uğraşmak zorunda kalacağı öncelikli sorunlardan olacaktır." ABD ve Batı ülkeleri arasında yaşanan sorunların da bundan sonra masada olacağını ifade eden Cahit Armağan Dilek, "ABD ve Batı ile ilişkilerde bozulan denge, uyum ve işbirliği alanları da yeni yönetimin öncelikli sorunları arasında yer alacaktır."

Ayrıca Rusya'dan S-400 alımı, NATO ittifakıyla ilişkilerin belirlenmesi bağlamında simge bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun ABD veya Türkiye'nin istediği yönde çözümü ya da sorunun derinleşmesi Türkiye'nin Batı ile ilişkilerine yön verecektir" diye konuştu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.