Türkmen çocukların IŞİD korkusu

Türkmen çocukların IŞİD korkusu
Kurt-Ar sayfası sorumlusu Çağrı Koçyiğit, Suriye'deki Türkmenlerin içler acısı halini anlattı.

Türkmenler için sosyal medyada kurulan ve büyük ilgi gören Kurt-Ar sayfası sorumlusu Çağrı Koçyiğit, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de toplanan yardımları götürdüğü Suriye’de yaşadığı içler acısı anısını Yeniçağ ile paylaştı.

Koçyiğit, “Savaşın acı yüzünü çok gördüm. Ama gördüğüm hiçbir şey canımı bu kadar acıtmamış, yüreğimi bu kadar dağlamamıştı. Terör örgütü IŞİD’in yakıp yıktığı Suriye’deki Türkmen çocukların yaşadığı travmanın ne denli ürkütücü olduğunu o an fark ettim. Duran bir arabanın ölüm getirdiğini, kim bilir o küçücük gözler kaç kez gördü” dedi.

"ONLAR SAVAŞIN ÇOCUKLARI"

Türkmeneli’nde bir hafta kadar kaldığını ve savaş çocuklarının psikolojisinin çok bozuk olduğunu dile getiren Koçyiğit bunu yaşadığı bir örnekle şöyle anlattı: “Azez’in bir köyündeki karargâha doğru gidiyorduk. Yolda gördüğüm çocuklara dağıtmak üzere yanıma bol miktarda bisküvi almıştım. Bir köyün girişindeki tarlada yaşları tahminen 2 ile 6 arasında 7-8 çocuk görünce Mahir komutandan arabayı durdurmasını istedim ve camdan çocuklara seslendim. Oyun oynayan çocuklardan büyük olanı bize doğru döndü ve elimdeki parlak bisküvi paketini gördü. Paketi görmesi ile geri geri yürümeye başlaması bir oldu. Ben korktuğunu anladım ama durumun bu kadar ciddi olduğunu fark edemedim. Bu sefer gülümseyerek çocuğu elimle yanıma çağırdım. Geri geri giderken taşa takılıp düştü ve düşerken de ‘Bombası var’ diye bağırdı. Ben ‘Hayır, korkmayın’ demeye kalmadan küçük bir kız, kardeşi olduğunu tahmin ettiğim 2 yaşlarındaki bir çocuğu kucağına alıp kaçmaya başladı. Ardından da tüm çocuklar. Savaşın çocuklarıydı onlar ve köyleri IŞİD’li katillerden henüz temizlenmişti.”

Hanife Açıkalın - Ankara

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.