Türkmenler IŞİD zulmünü anlattı

Türkmenler IŞİD zulmünü anlattı
ÖSO'nun, Suriye'nin Çobanbey ilçesinde terör örgütü IŞİD'ten kurtardığı köylerin sakinleri, "Bize sigarayı yasakladılar, kendileri haşhaş içiyorlardı." dedi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriye'nin Çobanbey ilçesinde terör örgütü IŞİD'ten kurtardığı köylerin sakinleri, yaşadıkları dehşet dolu günleri anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken, IŞİD'ten kurtarılan köylerin sakinleri, kötü günleri geride bırakmaya çalışıyor.

ÖSO tarafından oluşturulan birçok kontrol noktasından geçilerek ulaşılabilen köylerde, yol kenarlarında oluşturulan toprak siperler göze çarpıyor. Evlerin, küçük dükkanların, cami ve okulların harabeye döndüğü köylerde, sokaklarda az sayıda çocuk ve yaşlı erkek görülüyor. ÖSO bayraklarının hemen her sokağın başında dalgalandığı köylerde IŞİD'in pek çok duvara simgelerini çizdiği gözleniyor.

Çobanbey ilçesinde ÖSO tarafından kurtarılan köylerden birininhane sakinleri, terör örgütünün yaptıklarını anlattı. Bir yıldır IŞİD terörü altında yaşamak zorunda kalan halk, röportaj yapmayı köy isimlerinin verilmemesi ve yüzlerinin görüntülenmemesi şartıyla kabul etti.

Köy sakinleri, geride kalan bir yılı "açık hava hapishanesi dönemi" olarak tanımlayarak, yaşadıklarını asla unutmayacaklarını belirtti.

"Av köpeği gibi kokladılar"

ÖSO'nun 2 gün önce kurtardığı 50 haneli köyün 65 yaşındaki Türkmen köy sakini, IŞİD bölgeye ilk geldiğinde hiçbirinin evlerini terk etmek istemediğini söyledi.

Türkmen köylü, yaşadığı dehşeti şu sözlerle anlattı:

"Bir yıl sonra çok şükür bu beladan kurtulduk ama tehlike devam ediyor. Hemen karşımızdaki köy halen onlarda. İlk olarak evlerimizden televizyon ve telefonları topladılar. 'Sakallarınızı uzatacaksınız.' dediler. Sigarayı yasakladılar, kendileri haşhaş içtiler. Her gün sigara içip içmediğimizi kontrol ettiler. Av köpeği gibi ağzımızı koklayıp durdular. Bir gün sakalımı kestim. Üzerine 40 kırbaç attılar. Bir anda toplayıp namaza götürürlerdi. Korkudan abdestsiz namaz kıldığımız oldu."

"Boynuna dinamit koyup patlattılar"

Türkmen köylü, IŞİD'in sivilleri acımasız biçimde cezalandırdığını belirterek, "Gözümün önünde birinin boynuna dinamit koyup patlattılar. O anlar gözümüzün önünden gitmiyor. İşkenceler anlatmakla bitmez. Bunları birkaç günde unutmak mümkün değil. IŞİD tekrar gelir diye sakalımı kesmiyorum" ifadelerini kullandı.

30 yaşlarındaki köy sakini de "Bir yıldır dünyayla irtibatımız kesikti. İnternet yasaktı. Televizyon yasaktı. Her şey yasaktı. IŞİD buralardan iyice uzaklaştırılmadan bizim korkumuz geçmez." diye konuştu.

IŞİD terörünü yaşayan bir başka köyde ise ısrarlı sorulara rağmen örgütün geri dönebileceği endişesini taşıyan vatandaşlar, yaşadıklarını anlatmaktan kaçındı.

Diğer taraftan, çadırlarda kalan bazı sakinler, IŞİD tehdidinin tamamen uzaklaştırıldığından emin olduktan sonra evlerine dönmek istediklerini kaydetti.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş