TÜSİAD neden IMF'yi istiyor?

A+A-
Arslan BULUT

TÜSİAD, “IMF ile yeni bir anlaşma isteriz” diye tutturdu. Gerek Mustafa Koç, gerekse Arzuhan Doğan Yalçındağ, bu çağrılarını daha yüksek sesle gündeme getirmeye başladı!
Türkiye’nin 2001 krizinden IMF ve Kemal Derviş’in programı ile çıktığına inanıyorlar!
Son zamanlarda bu görüşü neredeyse hemen herkes kabul ediyor! Hatta programı uygulamaya başlayan 57’nci hükümet partileri, AKP’ye, “Sizin bu başarıda hiçbir payınız yok” diyor!

* * *

Oysa, Türkiye’ye krizi yaşatan da IMF ve Dünya Bankası idi! Zaten, IMF 100 ülkede uyguladığı modelin 100’ünde de o ülkeleri batırmıştır. Çünkü IMF’nin asli görevi, küresel finans merkezi olmak iddiasındaki şirketlere kaynak aktarmaktır!
2001 krizi sonrasında yapılan reformlarla Türk bankalarının  sağlam duruma getirildiği iddiası da palavra! Bu bankaların çoğu, “devlet büyükleri” nin yakınları tarafından içi boşaltılmış, hortumlanmış yani zaten batmış bankalardı. Tablo şöyleydi: Türkiye devlet bankalarını görev zararı ile, özel bankaları hortumlama yoluyla soymuştu. Peki sadece görev zararı 40-50 milyar dolar iken, Türkiye IMF’nin verdiği 10 milyar dolarla mı kurtuldu?
Bu söylemlerle geniş kitleleri kandırdılar ama!

* * *


ABD ve Avrupa, bugün neden kendi bankalarını devletleştiriyor? Türkiye’de birçoğu ortadan kaldırılmıştı!
Türkiye’yi krizden geçici olarak kurtaran, özelleştirme adı altında bütün stratejik kuruluşlarını ve bankalarını satma kararı idi. Kriz zaten bunu sağlamak için çıkarılmıştı. Türkiye’nin tapusunu ele geçirmek için!
Dolayısıyla Türkiye’ye AKP döneminde 50 milyar dolara yakın bir para sadece özelleştirme ile girdi. Borsaya giren paralarla birlikte Türkiye döviz bolluğu yaşadı.
Şimdi Batı ekonomileri krize girince, Türkiye’deki paralarını geri çekmeye başladılar, bu sebeple Dolar yükselmeye başladı. Para çekilince tabii ki kriz olur. Krizden kurtulmanın yolu IMF’ye teslim olmak değildir.
Bugün Koç Holding mali bir kriz yaşasa, Mustafa Koç, Citibank’dan bir heyet çağırıp  “gelin bizi yönetin” der mi? Veya Arzuhan Doğan Yalçındağ, kendi şirketleri için bunu söyler mi? Mesela Hürriyet’in başına IMF’nin uygun göreceği birisini getirsinler ister mi?

* * *


Mustafa Koç ve Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın IMF ile yeniden masaya oturalım demesinin asıl sebebi, bu ekonomik krizin faturasını da çalışanların sırtına yüklemek olmasın!
Hani geçmiş dönemlerde hep öyle oldu da! Öyle değilse neden IMF diye tutturdular? Bunun asıl sebebini niçin açıklamıyorlar?
IMF’nin yaptığı nedir ki zaten?
“İşçi-memur ücretlerini dondurun, emeklilik yaşını yükseltin, bu arada emekli maaşlarını da düşürün, yatırım yapmayın!”
IMF budur!

* * *

Ayrıca IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın kurumda çalışan sevgilisi için yetkisini kötüye kullanıp kullanmadığı soruşturuluyor bugünlerde! Adamın umurunda mı senin cari açığın! Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz de kurumda çalışan sevgilisinin hak etmediği halde terfi ettirilmesini istemiş, olay ortaya istifa etmek zorunda kalmıştı. Yani himmet beklenenler, “kendisi himmete muhtaç bir dede” durumundadır!
Fakat TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu öyle düşünmüyor. Türkiye’nin süper lige çıkmak için bu ekonomik kriz bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini söylüyor ki, başından beri biz de bu fikirdeyiz. Borç alan emir alır!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları