Ucuz akaryakıt satanlar Hazine’yi soyuyor!

Ucuz akaryakıt satanlar Hazine’yi soyuyor!
Türkiye’deki yüksek benzin fiyatlarına rağmen bazı akaryakıt şirketlerinin piyasa fiyatlarının altında ucuz akaryakıt sattığı ortaya çıktı. Söz konusu durumun büyük miktarda vergi kaybına neden olduğu öğrenildi.

Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesine rağmen Türkiye’deki benzin fiyatlarının yüksek seviyede devam etmesi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Öte yandan bazı akaryakıt şirketlerinin piyasanın çok altında fiyatta benzin sattığı ortaya çıktı. Bu durumun devlet hazinesini büyük zarara uğrattığı belirtiliyor.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS) Başkanı İmran Okumuş, özellikle şehirlerin giriş ve çıkışlarında satılan ucuz akaryakıt nedeniyle devlet hazinesinin adeta soyulduğunu öne sürdü.

Bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin rafinerilerden aldığı akaryakıtı başka yere satıp, faturayı başka yere keserek devlet kesesinden ucuz akaryakıt sattığına işaret eden Başkan Okumuş, bu yöntem yüzünden devletin yılda en az 3 milyar lira Katma Değer Vergisi (KDV) ve büyük miktarlarda Gelir Vergisi kaybına uğradığını söyledi.

Okumuş, “İstasyonun altında petrol kuyusu yoksa, hiç kimse bu kadar ucuz akaryakıt satamaz. Sektörün başkanıyım, 40 yıllık akaryakıtçıyım, hayatımda ismini hiç duymadığım dağıtım şirketleriyle karşılaşıyorum” dedi.

Başkan Okumuş, akaryakıtta bir çok şirket arasında fatura kaçakçılığı zinciri kurulduğunu, kaçakçılık yüzünden devlete gitmesi gereken akaryakıttaki yüzde 18 oranındaki KDV'nin şirketler arasında bölüşüldüğünü söyledi.

 Sektörde çantacı diye tabir edilen ve sadece fatura kaçakçılığı yapmak amacıyla kurulmuş çok sayıda akaryakıt dağıtım şirketi olduğunu belirten Başkan Okumuş, bu şirketlerin KDV'siz akaryakıtı bayilere verip faturasını nakliye şirketleriyle müteahhitlere sattığını, faturalar sayesinde bir çok şirketin devlete vergi ödemekten kurtulduğunu bildirdi.

KDV YÜZDE 1 OLSUN

Başkan Okumuş, geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle yaptıkları toplantıda soygunu anlattıklarını ve akaryakıttaki KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi ya da tümden kaldırılarak Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) eklenmesini önerdiklerini söyledi.

Ayrıca istasyonlarda araç plakalarının elektronik olarak girilmesi, pompa-yazarkasa-otomasyon üçlüsünün bir arada çalıştırılması ve akaryakıtın rafineriden araç depolarına kadar izlenmesi önerileri de getirdiklerini belirten Okumuş, yılda yaklaşık 15 milyar liralık KDV'siz akaryakıt ticareti yapıldığını ifade etti.

Okumuş, dağıtım şirketi kurma şartlarının zorlaştırılması nedeniyle bu yıl sonuna kadar 96 şirketten en az yarısının yok olacağını da belirtti.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş