UKG: "YPG, PKK'nın Suriye kolu"

UKG: "YPG, PKK'nın Suriye kolu"
Uluslararası Kriz Grubu, ABD'nin Suriye'de gerekli bir ortak şeklinde gördüğü YPG'nin aynı zamanda "sorunlu bir ortak" olduğunu bildirdi. UKG YPG'nin PKK'nın silahlı Suriye kolu olduğunu bir kez daha ifade etti.

Uluslararası Kriz Grubu'nun 28 Nisan'da yayımladığı "IŞİD İle Savaş: Rakka ve Ötesine Doğru" başlıklı raporda Kandil'de eğitim görmüş ve savaş koşullarında Türkiye'ye karşı mücadelede pişen PKK çekirdek kadrolarının yıllar, kimi zaman da onyıllar süren deneyimiyle YPG içindeki en etkili konumlarda bulundukları belirtildi.

Raporda, PKK çekirdek kadrosunun bunun dışında, Suriye Demokratik Güçleri komuta zinciri içinde; YPG'nin elinde bulunan alanlardaki PYD idaresinde bulunan sivil hükümet organlarında ve bu yönetimin omurgası olan Asayiş güvenlik teşkilatında da en etkili konumlarda bulundukları bildirildi.

Bu PKK'lı çekirdek kadroların büyük bölümü Suriyeli Kürtlerden oluşsa da Türkiye ve İran'dan giden kadroların önemine dikkat çekilen raporda "PKK'nın iç hiyerarşisine olan sadakatin, yerel topluluklardaki ilişkilere ağır bastığı görünüyor" denildi. Raporda şu satırlar yer aldı:

"YPG Washington için gerekli bir ortak olabilir ancak aynı zamanda bir hayli de sorunlu bir ortak, çünkü o, ABD'nin bir terörist örgüt olarak listelediği ve ABD için terörle mücadele çabalarıyla sonunda Suriye iç savaşını bitirme ve bastırmaya yönelik her türlü girişim konusunda vazgeçilmez bir NATO üyesi olan Türkiye ile şiddet sarmalına giren PKK'nın Suriye'deki silahlı kolu."

"HARF ÇORBASI!"

Raporda "Bu kısaltmalardaki harf çorbası içinde Trump yönetimi için, zorluklar, potansiyel anlamda hayati kararlar yatıyor" denildi.

Dünyadaki savaşlara son vermek için kurulan Uluslararası Kriz Grubu, 1995 yılında, Somali, Ruanda ve Bosna Hersek'deki savaşların oluşturduğu yıkıma bir son vermek için biraraya geldi. Diplomat, gazeteci, akademisyen ve sivil toplum örgütü kökenli kişilerin çalıştığı teşkilat dünya genelinde çatışmanın yaşandığı ya da şiddet sorunuyla karşı karşıya bulunan 40 ülke konusunda derinlemesine raporlar hazırlıyor. 30 başka ülkeyi de inceleme altında tutuyor. Uluslararası merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Kriz Grubu'nun Bogota, Dakar, İslamabad, İstanbul, London, Nairobi, New York ve Washington DC'de bölgesel büroları bulunuyor. 

İlgili Haberler
Pekin: "TSK’nın operasyonu dengeleri değiştirdi"ABD, açıkça düşmanlık yapıyorAmerikan devriyelerini böyle karşıladılar
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş