Ülgür Gökhan'dan istihdam açıklaması

Ülgür Gökhan'dan istihdam açıklaması
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi vererek, "Ülke genelinde baş gösteren ekonomik krizinden kentimiz de nasibini aldı. Önceliğimiz, engelli, kadın ve genç istihdamını artıracak yatırımlar yapmak" dedi.

Sümeyra Kırca  / YENİÇAĞ

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kente yaptıkları yatırımları YENİÇAĞ'a anlattı. Çevre yatırımlarının büyük bir kısmını tamamladıklarını anlatan Ülgür Gökhan, Çanakkale'de yaşayan engelli, kadın ve genç istihdamını artıracak yatırımlara öncelik verdiklerini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında, kentin ikinci kreşi olan Barbaros Ata'm kreşinin açılışını yaptıklarını belirten Başkan Ülgür Gökhan, "İlki 2016 yılında faaliyete başlayan Ata'm Kreşimiz, eğitim kalitesi ile adından sıkça söz ettirirken, ikinci kreşimiz de eğitim ve öğretime hızlı bir başlangıç yaparak, kentlilerimize hem ekonomik hem de nitelikli bir eğitim fırsatı sunmuş oldu" dedi.

GÜZELYALI VE DARDANOS'A DOĞALGAZ GELİYOR

Çanakkale Belediyesi'nin sınırları dışında bulunan fakat imar mevzuatı gereği belediyelerin somluluğunda olan Güzelyalı ve Dardanos'a doğalgaz götürmek için yeni bir altyapı çalışmalarına başladıklarını anlatan Başkan Ülgür Gökhan, yakın bir tarihte bu çalışmaların biteceğine işaret etti. Yine aynı bölgeleri kapsayan Atıksu Arıtma Tesisini tamamlama noktasına geldiklerine değinen Başkan Gökhan, "Artan nüfus ile büyüyen kentimizde yeni gelişen yerleşim alanlarının altyapı ve üstyapı gibi teknik çalışmalarını da aralıksız olarak sürdürmekteyiz" diye konuştu.

Kenti denizle buluşturan Kordon boyuna bir alternatif olarak 2013 yılında Yeni (Barış) kordonu düzenlediklerini ifade eden Başkan Ülgür Gökhan şöyle konuştu: "Bu sene, Barış Kordonumuzu da uzatarak, kentlilerimiz için alternatif bir eğlence ve dinlence alanı daha yaratmış olduk. Proje kapsamında yaklaşık 17 bin 850 metrekarelik bir alanda düzenleme yapılırken, düzenlenen ve yenilenen sahil bandı ise 783 metredir. Yapılan düzenlemeler ile birlikte Barış Kordonumuzda yürüyüş, bisiklet ve engelli yürüyüş yolları, oyun parkı ve bolca yeşil alan yer alıyor."

BİSİKLET AĞINI YÜKSELTTİK

Yaklaşık 3 yıldır hizmette bulunan ÇABİS'i (Çanakkale Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi) geliştirerek  bisiklet ağını büyüttüklerine dikkat çeken Ülgür Gökhan, "Kent Merkezindeki istasyonların haricinde, komşu beldemiz Kepez ile mücavir alanlarımız olan Güzelyalı ve Dardanos'a da ÇABİS İstasyonları ekledik. Bisiklet yollarımızda ihtiyaç duyulan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Karbon ayak izini azaltmak, çevreye saygılı ve sağlıklı bir ulaşımı kentlilerimize benimsettiğimiz ve büyük beğeni toplayan bu projemiz de her geçen gün gelişerek, büyüyor" dedi.

ÇANAKKALE'Yİ AKILLI ŞEHİR YAPACAĞIZ

Kenti 'Akıllı şehir' statüsüne kavuşturmak için İspanya'nın Tarragona Belediyesi'ni ziyaret ettiklerini anlatan Başkan Ülgür Gökhan bu proje hakkında şu bilgileri verdi: "Çanakkale Belediyesinin hibe faydalanıcısı olarak İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesinin Açılış Toplantısını 12 Mart 2019 tarihinde kentimizde gerçekleştirerek, akıllı şehir kavramı, akıllı şehir uygulamalarının faydaları gibi konularda bilgi paylaşımları gerçekleştirdik. Çanakkale Belediyesi ve Tarragona Belediyesi arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, Tarragona örneğinden hareketle Akıllı Şehir Platformu'nun hayata geçirilmesi, her iki şehrin ileri düzey akıllı şehir dönüşümünü daha da ileriye taşımak üzere uzun vadeli işbirliği yapılması ve ortak projeler tasarlanmasının hedeflendiği proje kapsamında Çanakkale Belediyesi olarak biz de, Temmuz 2019'da Tarragona'ya giderek, buradaki akıllı şehir uygulamalarını, kurum ve kuruluşları ziyaret ederek, bilgi alışverişinde bulunduk. Bir ziyaretimiz de Kasım 2019'da Brüksel'e oldu. Aynı proje kapsamında, Brüksel'de düzenlenen Ortak Ağ Toplantılarına katılarak, yine akıllı şehir uygulamaları başta olmak üzere kent yaşamını etkileyen ve etkin kılan pek çok konu başlığı ve bu konuların AB mevzuatlarına yönelik entegrasyonuna ilişkin yetkililerden detaylı bilgiler aldık."

ATALIK KARAKILÇIK BUĞDAYINA TEŞVİK

Çanakkale Belediyesi'nin hedefleri arasında kırsal kalkınmanın da olduğuna dikkat çeken Başkan Ülgür Gökhan, bu kapsamda unutulmaya yüz tutmuş karakılçık buğdayı ekimine 107 dekar alan tahsis ettiklerini kaydetti. Atalık Karakılçık buğdayın besin öğesinin en fazla olduğu tür olduğuna değinen Ülgür Gökhan, "Diğer buğday çeşitlerine göre esmer ve daha serttir. Gluten oranı çok düşüktür. A,E,K,C vitaminleri, demir, lif ve protein oranı da oldukça yüksek, sindirim sistemine yararlı bir atalık buğday çeşididir. Karakılçık buğdayı yüksek miktarda selenyum içerir. Bu nedenle cilt ve saç sağlığına çok yararlıdır. Besin değeri çok yüksek olan bu buğday çeşidi potasyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Hafıza geliştirme, sindirim sistemi ve koroner hastalık riskini azalttığı belirtilmektedir. Karakılçık buğdayının pilavlık ve köftelik bulguruna, ekmeğinin lezzetine doyum olmaz. Tarhana yapımında da kullanılmaktadır. Anadolu topraklarının değeri olan Karakılçık artık Çanakkale topraklarında da yetiştirilecek, çoğaltılacaktır" dedi.

DOĞAL YAZI

Dünyanın sayılı oksijen kaynaklarından biri olan Kazdağları'nın, siyanürlü altın işletmeciliği tehditi altında olduğunu belirten Ülgür Gökhan, bitki örtüsünü yok edecek, canlılara kıyacak, sularını içilmez hale getirecek her türlü girişime karşı duracaklarının altını çizdi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kazdağlarını yok eden siyanürlü maden işletmelerine karşı verdikleri mücadeleyi şöyle anlattı: "Uzun yıllardır olduğu gibi bu sene de, Kazdağları için çok sayıda bilgilendirme toplantısı ve miting gerçekleştirdik. 26 Temmuz 2019'da başlayan ve büyük ses getiren Su ve Vicdan Nöbetine destek verdik. 5 Ağustos'ta Türkiye'nin her yerinden gelen on binlerce vatandaşımızla yine Kazdağlarında buluştuk. Ayrıca, dünyanın sayılı orman konserlerinden birine de ev sahipliği yaptık. Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, sadece Kazdağlarının ağacı, hayvanı için bir konser düzenledi. Ve bu etkinlik de on binlerce vatandaşın şaşılacak bir sükûnet içinde eserleri dinlediği, Say'ın müthiş performansı ile piyanodan yükselen ve Erik Satie'nin muhteşem eserlerinden biri olan Gnossienne'e minik bir kuşun eşlik ettiği, uzun yıllar unutulmayacak olan görsel ve işitsel bir şölene dönüştü.

Bizler bu kentin yaşayanı, ben de bu kentin Belediye Başkanı olarak, kendime görev edindiğim, insani sorumluluk olarak gördüğüm Kazdağları mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Doğamızı, ağacımızı, hayvanımızı, suyumuzu ve oksijenimizi korumak ve gelecek nesillere de bu coğrafyayı yine eşsiz bir şekilde bırakmak için tüm çabamız..."

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş