Ülkemizde olan iyi şeylerden bir kaçı

A+A-
Afet ILGAZ

Cumhurbaşkanı vaktiyle  “güzel şeyler olacak” demişti de aslı çıkmamış, hatta kötü şeyler olmuştu ya, ben onu yazmıyorum. Gerçekten de iyi şeylerden birkaçını yazmak istiyorum.
Hani bazen yazılara şöyle başlarlar ya  “fikirlerine katılırsınız katılmazsınız...” Bu lafı da sevmiyorum ama kullanacağım. Neden sevmediğime gelince: Eğer doğruysa katılırsınız gibi bir cevap taşıdığı için.
Sadakat, dayanışma, merhamet, dostluk ve bilhassa vefa... Bunları neden sayıyorum derseniz, bugünlerde bunlardan küçük küçük birçok örneği görmekte oluşumdan. Bu saydıklarıma bir de çalışkanlık ve  “üretkenlik” i eklemeliyim. Üretkenlik kelimesini de sevmiyorum ama kullanıyorum. Söylemek istediğim şey üretkenliğin sınırlarından taşıyor.  “Bir şey meydana getirmek” ten tutun da, becerikli olmak, yetenekli olmak, başarılı olmak... gibi çok daha zengin anlamları içeren başka bir kelime bulmalıyım.
250’si olmak üzere Silivri ve Hasdal’da kalebent olanlar... İçeri girdiklerinden beri kitap yazıyorlar. Bir gazeteye yazılarıyla katkı sağlıyorlar. Bir televizyona da. Gençlik teşkilatları, nerede kötü bir şey varsa, lahzada orada bitiyorlar.
İlker Başbuğ Paşa’nın tutuklandığı gece, onu Silivri’de Türk bayraklarıyla karşılayanlar onlar oldu. Soğuk bir geceydi. Saat üç müydü, daha mı geçti bilmiyorum. İşçi Partililer ellerinde bayraklarla Başbuğ’u beklemişler.

***

Yazar ölümleri, ölümlerin anma günleri geceleri, teşkilattan ölenler, akrabaları hiç unutulmuyor. Vefa... Başka kanallardaki zalimane yorumlardan kaçanlar, doğru bilgilerle oturup kanunsuzlukları konuşanları dinlemek için onların kanalını açıyorlar artık.
Şimdi de bir gazete daha çıkarıyorlar. Adı Tutuklu Gazete. Dün ikincisini çıkardılar. İlki geçtiğimiz yıl 24 Temmuz’da çıkmıştı... Tarihlere dikkatinizi çekerim; 24 Temmuz sansürün kaldırılışı, 10 Ocak ise Çalışan Gazeteciler Bayramı... Sansür kaldırılmadı, gazetecilerimizin de bayram yapacak hali yok. Ama bende şöyle bir heyecan uyanıyor; güneş batıdan doğuyor gibi... Diyalektik tersinden işliyor. Şerden hayır doğuyor.
Bu gayretleri hepimiz görmek zorundayız. Gayreti, çalışkanlığı ve üretkenliği... En seçkin insani hasletler... İçeridekiler, dışarıdakiler hepsi yazdı bu gazetede.
Saadet Partisi
Olan iyi şeylerden, iyi şeylerin birkaçından biri de Saadet Partisi’ndeki değişme idi. AKP’nin dümen suyunda gidiyor gibi görünen Saadet Partisi’nin, Erbakan’ın antiemperyalist çizgisine geri dönüşünü görmekten memnun oldum. İnşallah devam eder. Kamalak’ın ve ekibinin Suriye’ye gidişi ve Suriye konusunda sağlam teşhislerde bulunuşu sevindirici idi. Bölge hakkındaki siyasi görüşleri de. Komşuluk ilişkilerine bakışları doğru bir çizgiye oturmuş görünüyordu.
Pakistan’daki, Afganistan’daki, Irak’taki,  “uyanış” a, Rusya, Çin, İran cephesindeki anti emperyalist gelişmelere bunu da eklerseniz küçük gibi görünen iyi şeylerin, hiç de o kadar küçük olmadığı görülebilir.

Yazarın Diğer Yazıları