Ülkücüler Alparslan Türkeş'i andı

Ülkücüler Alparslan Türkeş'i andı
MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş, vefatının 20. yılında Ankara’daki kabri başında anıldı. Törene Bahçeli’nin yanı sıra, milletvekilleri, partililer, yurdun dörtbir yanından ve Avrupa’dan gelen ülkücüler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bünyamin ÖZTÜRK / ANKARA

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş’in ölüm yıldönümünde binlerce ülkücü mezarı başında toplandı.

Geçirdiği ani kalp krizi sonucu 4 Nisan 1997’de Ankara’da vefat eden Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Alparslan Türkeş, ölümünün 20. yılında kabri başında anıldı. Türkeş’in 20. ölüm yıldönümü dolayısıyla Beştepe’deki mezarı başında yapılan törene Devlet Bahçeli’nin yanı sıra, milletvekilleri, partililer, yurdun dört bir yanından ve Avrupa’dan gelen ülkücüler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Partililer Türkeş’in mezarının başında Kur’an okudu, dua etti.

Devlet Bahçeli, Türkeş’in kabrine, baba ocağı Kayseri’nin Köşkerli köyünden getirilen toprağı serpti, karanfil koydu ve mezarı suladı. Alparslan Türkeş’i anmak için bir başka etkinlik de “Başbuğ’un Evlatları” tarafından Ankara Bahçelievler Merkez Camii’nde gerçekleştirildi. Öğle namazına müteakip okutulan Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif’in sevapları tüm şehitlere ve Alparslan Türkeş’in ruhuna bağışlandı. Yoğun bir katılımın olduğu Mevlit’in ardından cami çıkışında lokum ve gül kolonyası ikram edildi.

Programı organize eden isimler arasında yer alan MHP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mehmet Kaytanbıyık, “Bizler cennet mekân Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in yol arkadaşları ve o dönemde birlikte çalışma şerefine nail olmuş insanlar olarak elimizden geldiğince üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Her yıl düzenli olarak bu programı gerçekleştiriyor, Rahmetli Başbuğ’umuzu yâd ediyoruz” diye konuştu.

Programa katılan isimlerden bazıları ise şöyle: MHP Genel Başkan adayı Süleyman Servet Sazak, MYK üyesi Mehmet Ali Tanrıverdi, MHP eski Genel Başkan Yardımcıları Rıza Müftüoğlu, Tuncay Şekercioğlu, eski Genel Başkan Vekili Muhittin Çolak, eski Milletvekilleri; Seyit Osman Sevimli, İsmail Hakkı Cerrahoğlu, Nidai Seven. Sanatçı Ozan Arif, eski Vali Osman Nuri Ergin, MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel ve Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Ulvi Batu.

Türkeş ayrıca “Doğumunun 100. ve ölümünün 20. yılında Başbuğ Alparslan Türkeş” adlı panelle de anıldı. Gazi Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapılan panelde Prof. Dr. Derviş Kılıçkaya, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Sezgin, Alparslan Türkeş’i anlattı

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.