"Ülkücüler karar verirse Abbas yolcu!"

A+A-
Arslan BULUT

"Abbas kim? Hangi Abbas?" diyeceksiniz! Sözün sahibi Meral Akşener, yanlış anlama olmasın diye "iktidarı kastediyorum" ilavesiyle bu ifadeyi kullandı.

Tabii hemen akla şu soru geliyor:

-Güzel de bu iş nasıl olacak?

Meral Akşener, herkesin aklına gelen bu soruya mealen şöyle cevap veriyor:

-Ülkücüler hedefe ulaşacaklarına inanmışsa, bütün milleti inandırır ve buna hiçbir güç engel olamaz.

Peki, ülkücülerin dışında olan daha geniş halk kitleleri konuya nasıl bakıyor?

Kelkit'te, Gümüşhane'de, Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde, Arpalı'da ve Bayburt'ta Meral Akşener'e söylenen söz şu:

-Siz MHP'ye genel başkan olun, biz de sizi başbakan yapalım..

***

Aslında Türkiye'nin kuvvetli bir muhalefete ihtiyacı vardı. Bu tespite katılmayan kimse yok gibidir. Meral Akşener de AKP iktidarının mevcut muhalefete "Ver yesin, ört uyusun" diye baktığını, muhalefetten ciddi bir rahatsızlık duymadığını söylüyor ve "Biz gelirsek, öyle bir muhalefet yapacağız ki, bu bizim iktidar yürüyüşümüz olacak" diyor.

Akşener, Gümüşhane'den sonra Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde MHP'li belediye başkanı Haşim Şentürk'ü ve Cizre'de şehit olan Arpalı beldesinden Ömür Erbay'ın ailesini ziyaret etti. Aydıntepe'de ilgi büyüktü. Aslında buralarda AKP'ye giden oyların büyük kısmı MHP oylarıydı..

Bayburt, Gümüşhane ve Trabzon, Dede Korkut destanına konu olan olayların yaşandığı bir bölge. Dede Korkut'un ve Bayburt kalesinde birkaç yıl zindanda tutulan Bamsı Beyrek'in kale yakınlarında makamları var. Hani şu yüzünün güzelliği yüzünden peçe takmak zorunda kalan Bamsı Beyrek..

Bayburt'ta 7 Haziran'da milletvekili seçilip 1 Kasım'da kaybeden Kadri Karabey Karaoğlu ve Bamsı Beyrek'ten söz eden Önder Karaoğlu gibi bu bölgede de gerçekten çok güzel insanlar var. Türklüğün harman yeri burası..

***

Akşener, Bayburt'ta, görevden alınmış olan MHP İl Başkanı Süleyman Burç ve ekibinin organize ettiği toplantıda konuştu. Eski Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, Akşener'den,  genel başkan olduğu zaman teşkilatla istişareye önem vermesini istedi. Akşener de "İl başkanları kale komutanlarımızdır. Hani bir söz vardır; töre konuştuğunda han susar. Biz de hem töremiz gereği hem inancımız gereği her zaman istişareye, meşverete önem vereceğiz" diye cevap verdi.

Meral Akşener, sadece ülkücüleri harekete geçirmedi, varlığıyla bir "kadın hareketi" de başlatmış oldu. Akşener, "MHP iktidarında kadına şiddete başvuran iki kere düşünmek zorunda kalacak" diyor ve çocukluğunda yaşadığı "bayram sofraları"nı ve bu vesileyle Türk aile yapısını anlatıyor. Çocuk tacizleri üzerinde duruyor.. Oradan MHP iktidarının sadece Türkiye'yi toparlamakla kalmayacağı, Türk Dünyası'nı yani "Turan"ı da ayağa kaldıracağı mesajına geçiyor..

Akşener, "Rezidansta 20 bin dolar kirası olan rezidansın yatak odasındaki kasalarda para sayma makinesi ile para sayan bakan çocukları" ile Güneydoğu'daki mücadelede şehit olan "vatan çocukları" kıyaslaması yapıyor ve titrek bir sesle "oğlum sıfırladın mı?" diyenleri hatırlatıyor..

***

İlk ülkücülerden olup da artık siyasetle pek ilgilenmeyen delikanlılar gördüm. Hepsinde bir umut var. Meral Akşener'i hem MHP kitlesinde bir heyecan dalgası oluşturduğu için hem de Türkiye'nin geleceğiyle ilgili bir umut haline gelmeye başladığı için ilgiyle takip ediyorlar ve hiçbir karşılık beklemeksizin omuz vermeye hazır görünüyorlar.

Türklük adına AKP iktidarından bir beklentileri yok elbette. CHP'den de "kurucu ayarlara dönelim" gibi değerli sesler yanında AKP ile paralel görüşler de yükseldiği için Türkiye adına son umudu, AKP'den de CHP'den de oy alabilecek yenilenmiş bir MHP'de görüyorlar. Meral Akşener'i bu umudu yeşerttiği için destekliyorlar.

Bunlar benim görüşlerim değil, tespitlerim..

 

bayburt-yolu-001.jpg

  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları