Ülküdaşlar buluşması

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

"Gazi" unvanını hak ederek alan Antep ile ilgili ilk aklıma gelen Yavuz Bülent Bakiler'in yazdığı "Ben Antepliyim, Şahinim Ağam, / Mavzer omzumda yük./ Ben yumruklarımla döğüşeceğim./ Yumruklarım memleket kadar büyük" şiiridir. Gençlik yıllarımızda iz bırakan bu şiirin yazarının Antepli değil Sivaslı olduğunu, gazetecilikteki, yazarlık ve insanlıkta "Hocam" Necdet Sevinç'ten öğrendim. İlk ülkücü şehitlerinden Cemil Doğan'ı, Dündar Taşer'i, lise öğrencisiyken şehit edilen Şerif Özçubukçu'nun ağabeyi Ali Ayhan Özçubukçu'nun MHP'de il Başkanlığı da yaptığını da Necdet abiden öğrendim. Özçubukçu ile beraber Ali Bayındır, Abdullah Özsimitçi, nam-ı diğer Foto Mercek Halit Ziya Biçen ile Necdet Sevinç'in dostluklarını bilirim. Nitekim Meral Akşener'in programı öncesinde beni kentte Özçubukçu ve Alparslan karşıladı. Özçubukçu aynı zamanda yerel bir gazete çıkarıyor, kentin ve ülkenin meselelerini yazıyor. Gaziantep'in önemine dikkat çekerek etki alanında Şanlıurfa, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kilis ve Hatay olduğunu belirterek "Antep'e sahip olmak buraları tutmaktır" diye başlıyor konuşmaya. Uluslararası ajanların cirit attığını, Meksika'dan bile gazeteci kimliğiyle şehirde inceleme yapanlara dikkat çekiyor. HDP'nin "Üçüncü göz" teklifini, BM'ye çağrılarına vurgu yapıp "Antep'te BM 15 gün önce kocaman bir bina satın aldı. 4 ayrı katta farklı birimler çalışıyor. Kilis'te de durum aynı" sözleri vaziyetin vahametini ortaya koyuyor.

***

Türk Milliyetçiliğine Antep'te emek verenlerin ortak görüşü Bahçeli yönetiminin bu şehir ile beraber Türkiye'nin önünü tıkadığı yönde. Akşener'in çıkışının ise MHP'yi ve ülkücü harekete ivme kazandırıp halk hareketine dönüştüğünün altını çiziyorlar. Kent merkezinde ağaçların arasında soluk alınıp, oturulacak güzel tesisin adı "Saklı Bahçe". Antep'in önde gelenleri, milliyetçi camianın entelektüel sohbetleri burada yapılıyor. Antep'in doyumsuz lahmacunu ve Ali Nazik kebabı eşliğinde Karakan ailesinden Ali ve Sadık Bey'i dinliyorum. Sadık Bey, Ankara'da Çim Hokeyi Federasyonu Başkanı. Alevi-Bektaşi Federasyonları Başkanı Cengiz Hortoğlu ile yaptıkları görüşmeyi aktarırken herkes heyecanlanıyor. Hortoğlu kısa bir süre AKP'ye katılmış, Alevilik konusunda samimiyetsizliklerini hissedince de derhal istifa etmiş. MHP'deki değişim rüzgârı ve Akşener hareketinin Türkiye'yi sallamasıyla beraber "ben de varım" demiş. Nurettin Salkın kentin önemli iş adamlarından Mimarlar ve Mühendisler Odası üyesi. Yöneticilerinin birkaç gün önce yaptığı görüşmeyi aktarırken "Meral Hanım gelirse oy vermekle kalmayıp, MHP'ye üye olup, ülke meseleleri için çalışacağız" dediklerini belirtiyor.

***

Gaziantep, Türkiye'nin en hızlı gelişen kenti. Bölgede sanayi ve ticaretin merkezi durumunda. Suriye ve Orta Doğu meseleleri yüzünden iş dünyasının tedirgin olduğunu, MHP'nin ekonomiye yönelik güçlü bir kadro ile halkın ve iş dünyasının umudu haline dönüşebileceğini belirtirken, isimleri bizde saklı bazı kişileri öneriyorlar.

Ve son not... Akşener'in konuşma yapacağı salon 1100 oturma kapasitesine sahip, bir o kadarı dışarıda... İlginç bir yanı ise bu kentte 30-40 yıl önce bir arada mücadele yapmış ülkücülerin zaman içinde yıllarca ayrı düştükten sonra yeniden Akşener için bir araya gelmeleri. Saçı-sakalı ağarmış devrin yiğit delikanlılarının gözlerinden umut ışığı fışkırıyor.

"Yıllarca en ucuz yafta olan hainlikle suçlandık. Birbirimizden ayrı düştük. Bugün tüm farklılıkları bir kenara bırakarak bizi bir araya getiren Devlet Bahçeli'ye gider ayak teşekkür ediyoruz. Ve elbette Antep, Maraş, Adana, Hatay, Adıyaman, Urfa, Elazığ'dan bizi burada buluşturan, bir hedefe yönlendiren Meral Akşener'e minnettarız" diyorlar.

 

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları